Marius Copil se califica fenomenal in finala de la Basel

Sambata, 27 Octombrie 2018, ora 18:15
35446 citiri

Marius Copil a reusit cea mai notabila performanta a tenisului masculin din Romania, in proba de simplu, din ultimii ani.

Sportivul aradean s-a calificat in finala turneului de la Basel, dotat cu premii in valoare de 2.3 milioane de euro, dupa ce l-a invins pe neamtul Alexander Zverev, aflat pe locul 5 in clasamentul ATP.

Scorul final a fost 6-3, 6-7 (6), 6-4 dupa o partida fenomenala facuta de Marius in fata unui jucator despre care specialistii spun ca va domina tenisul in urmatorul deceniu.

In primul set, jocul a fost extrem de echilibrat, iar Copil a facut diferenta printr-un singur break.

Bazandu-se pe un serviciu de exceptie, Marius a dus setul secund la tie-break, unde a a avut 4-2, dar neamtul Zverev a intors rezultatul si a trimis meciul in setul decisiv.

Marius a trecut insa peste dezamagirea pierderii setului secund, iar in ultimul act a jucat fenomenal si s-a impus cu 6-4.

Dupa acest rezultat, Marius are asigurat un salt de 33 de locuri in clasamentul ATP, pana pe pozitia cu numarul 60. Aceasta e cea mai buna din cariera lui Marius.

In finala de duminica, romanul se va duela cu Roger Federer, de la ora 16:00, in direct pe Ziare.com.

COPIL - ZVEREV 6-3, 6-7 (6), 6-4

18:15 - Final de meci!!! Marius se califica in finala, unde poate da peste Roger Federer!

18:14 - Doua mingi de meci pentru Marius!

18:10 - Marius face 5-4 si presiunea se muta pe Zverev.

18:03 - Scorul devine 4-4 si Marius trece din nou la serviciu.

17:58 - Se face 4-3 pentru Marius si avem un final electrizant de meci.

17:55 - Zverev nu are emotii la serviciu si scorul este 3-3.

17:51 - Marius trece din nou in avantaj si are 3-2.

17:47 - Game la zero pentru Zverev si scorul este 2-2.

17:44 - Marius serveste extraordinar si conduce cu 2-1.

17:41 - Game fara emotii si pentru Zverev si scorul este 1-1.

17:38 - Marius castiga la zero primul game din setul decisiv, pe propriul serviciu!

17:34 - Zverev se impune in tie-break cu 8-6 si castiga setul secund! Marius a avut 4-2, dar Zverev a revenit. Vom avea set decisiv!

17:23 - Marius isi face serviciul si setul secund se decide la tie-break!

17:17 - Zverev are 6-5 si Marius va servi pentru a ramane in set.

17:14 - Marius serveste extraordinar, scorul este 5-5 si finalul se anunta incendiar.

17:09 - Zverev isi face cu greu serviciul si are 5-4. Presiunea se muta acum pe Marius.

17:02 - Continuam cu un joc echilibrat si scorul devine 4-4.

16:58 - Zverev trece din nou in avantaj si are 4-3.

16:55 - Game solid facut de Marius si scorul este 3-3.

16:52 - Game la zero reusit de Zverev, care conduce cu 3-2.

16:51 - Marius castiga un game maraton si egaleaza la doi.

16:39 - Zverev trece in avantaj si are 2-1.

16:35 - Marius reuseste sa egaleze la unu.

16:33 - Zverev isi face serviciul in startul setului secund.

16:28 - Marius salveaza doua mingi de break si castiga fabulos primul set cu 6-3!

16:23 - Zverev isi face serviciul, dar Marius serveste acum pentru castigarea primului set.

16:18 - Marius face un meci mare si il conduce cu 5-2 pe ocupantul locului 5 ATP!

16:12 - Marius face break si are 4-2!

16:05 - Marius castiga cel mai disputat game din acest meci si are 3-2.

15:57 - Zverev isi face cu greu serviciul si egaleaza la doi.

15:52 - Game fara emotii pentru Marius, care conduce cu 2-1.

15:50 - Zverev raspunde cu un game la zero si scorul este 1-1.

15:48 - Copil isi face serviciul si conduce cu 1-0.

15:43 - A inceput meciul!

15:39 - Meciul va incepe cu Marius la serviciu.

Marius Copil ocupa locul 93 in clasamentul ATP, in timp ce Zverev este pe locul 5.

Aceasta este prima intalnire dintre cei doi jucatori.

In cealalta semifinala se intalnesc Roger Federer si Daniil Medvedev.

Meciul este televizat de Digi Sport.

Senatorul PNL Virgil Guran, ales vineri, 27 mai în funcția de vicepreședinte al partidului, a declarat în fața partidului modul în care îi aborda pe primarii care veneau la el să îi ceară...
Cum a ajuns un deputat PSD să se întoarcă desculț acasă: "Știi ce greu este să găsești mărimea 48 în România?"
Deputatul PSD, Daniel Ghiță, fost luptător K1, a anunțat că i s-au furat adidașii dintr-o sală de antrenament și a ajuns acasă desculț. Acesta a subliniat că nu este primul incident...