Federer si Djokovici, victorii relativ facile la Australian Open. Rezultatele complete de duminica si primele sferturi cunoscute de pe tabloul masculin

Duminica, 26 Ianuarie 2020, ora 14:45
5054 citiri

Roger Federer si Novak Djokovici si-au confirmat statutul de mari favoriti la aceasta editie de Australian Open, calificandu-se duminica in sferturile de finala ale tabloului masculin.

Un tablou masculin care si-a disputat duminica 4 meciuri din optimile de finala, meciuri in care am avut si cateva surprize majore.

Locurile 2 si 3 ATP si-au castigat meciurile intr-o maniera destul de clara. Mai intai Nole Djokovici a castigat in trei seturi intalnirea cu Diego Schwartzman din Argentina, scor 6-3, 6-4, 6-4.

In ultima intalnire a zilei, Roger Federer, favoritul 3, a castigat dupa ce a pierdut primul set in dauna lui Marton Fucsovics din Ungaria, scor 4-6, 6-1, 6-2, 6-2, dupa 2 ore si 13 minute de joc.

Milos Raonici s-a calificat si el in sferturi, acolo unde va da piept cu Novak Djokovici. In optimi, canadianul a trecut mult prea usor de Marin Cilici, campion de Mare Slem in cariera, la US Open, scor 6-4, 6-3, 7-5.

In fine, favoritul 12 Fabio Fognini din Italia a pierdut poate surprinzator la locul 100 ATP, Tennys Sandgren din SUA, dupa o partida foarte lunga si tensionata intre cei doi sportivi, cu multe rabufniri nervoase ale sotului Flaviei Pennetta, fosta campioana la US Open.

Americanul a castigat cu 7-6, 7-5, 6-7, 6-4, dupa 3 ore si 26 de minute de partida.

Roger Federer - Tennys Sandgren

Campionul en-titre de la Melbourne este sarbul Novak Djokovici, locul 2 mondial ATP.

Turneul de la Antipozi e dotat cu premii in valoare totala de 49,1 milioane de dolari si este televizat in intregime pe EuroSport.

Replica eleganta a lui Rafa Nadal dupa ce a fost intrebat de rivalitatea cu Nick Kyrgios

Ciolacul îl trimite pe Piedone ”la locul lui”. Liderul PSD susține că nu va negocia cu edilul de la Sectorul 5
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri, 24 aprilie, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va...
Burduja îl atacă pe Nicușor Dan: "Nepăsarea şi incompetenţa au lăsat zeci de mii de oameni fără căldură şi apă caldă"
Administraţia actuală a realizat investiţii "prea puţine şi prea lente" pentru a reabilita reţeaua de termoficare a Capitalei, a declarat miercuri, 24 aprilie, liderul PNL Bucureşti,...
#Federer Djokovici victorii facile la Australian, #Federer Djokovici in sferturi la Australian, #prime sferturi cunoscute la Melbourne , #Australian Open