Cupa Davis: Romania - Finlanda 1-1, dupa prima zi

Vineri, 14 Septembrie 2012, ora 18:43
6796 citiri

Romania si Finlanda se afla la egalitate, scor 1-1, dupa prima zi a intalnirii ce are loc la Cluj si conteaza pentru mentinerea in Zona I a grupei Euroafricane din Cupa Davis.

Prima partida a zilei i-a adus fata in fata pe Victor Crivoi si Jarkko Nieminen.

Disputa a fost castigata fara probleme de nordic, in trei seturi, cu 7-5, 6-1, 6-2.

A urmat partida dintre Marius Copil si Harri Heliovaara, una mult mai disputata si echilibrata.

Dupa un prim set pierdut, Copil si-a revenit si a reusit sa impuna in patru seturi, scor 3-6, 6-4, 6-2, 6-4.

Sambata e programata partida de dublu, dintre Horia Tecau/Florin Mergea si Jarkko Nieminen/Timo Nieminen.

Ati putut urmari in direct, pe site-ul Ziare.com, ecele doua partide de simplu programate vineri in cadrul disputei dintre Romania si Finlanda, meci contand pentru mentinerea in Zona I a grupei Euroafricane din Cupa Davis.

Romania - Finlanda 1-1

Copil - Heliovaara 3-6, 6-4, 6-2, 6-4

ora 18:43 - Copil a revenit fantastic de la 0-3 si s-a impus cu 6-4 in setul patru, set in urma caruia a castigat si partida.

ora 18:01 - Setul trei e castigat cu usurinta de Copil, care si-a revenit dupa un prim set mai slab.

ora 17:07 - Copil reuseste un break la 4-4, iar apoi isi castiga serviciu si egaleaza scorul la seturi.

ora 16:24 - Cu doua break-uri reusite, finlandezul castiga la pas primul set. Copil pare sa aiba probleme si se indreapta spre vestiare.

ora 15:44 - A inceput meciul doi al intalnirii dintre Romania si Finlanda.

*Urmeaza partida dintre Marius Copil si Harri Heliovaara

Crivoi - Nieminen 5-7, 1-6, 2-6

ora 15:05 - Nieminen se impune lejer in aceasta prima partida, iar Finlanda conduce cu 1-0.

ora 14.30 - Nieminen a castigat fara batai de cap setul doi si se indreapta spre victorie in acest prim meci al disputei dintre Romania si Finlanda.

ora 14.20 - Victor este depasit clar in acest act secund al meciului.

ora 14.00 - Finlandezul a reusit sa intoarca setul in favoarea lui, impunandu-se greu cu 7-5.

ora 13.35 - Rebreak pentru Nieminen si lucrurile incep sa se complice.

ora 13.25 - Victor reuseste break-ul si se indreapta spre castigarea primului set!

ora 13.00 - A inceput prima disputa din meciul Romania - Finlanda!

ora 12.50 - Ne pregatim de primul meci al zilei. Destul de putini spectatori in sala din Cluj, insa cei care sunt prezenti incurajeaza zgomotos echipa Romaniei.