Romania si Canada, la egalitate dupa prima zi: Dulgheru o invinge magnific pe Eugenie Bouchard

Duminica, 19 Aprilie 2015, ora 01:10
99366 citiri

Canada si Romania sunt la egalitate, scor 1-1, dupa prima zi a barajului pentru Grupa Mondiala I a Fed Cup.

In cel de-al doilea meci al zilei, Alexandra Dulgheru a obtinut o victorie superba, scor 6-4, 6-4, in fata lui Eugenie Bouchard, locul 7 WTA.

Prefatat de un gest rusinos al lui Eugenie Bouchard, care a refuzat sa dea mana cu Alexandra Dulgheru in urma cu o zi, meciul dintre cele doua sportive a inceput ca din tun.

Duelul a parut ca un dans sincron, intrucat cele doua jucatoare isi repetau miscarile la indigo. Dulgheru a facut break in primul game al meciului, dar Bouchard a intors imediat rezultatul.

Cele doua sportive si-au aparat apoi serviciul si din nou au urmat doua break-uri. In cele din urma, Dulgheru a intrerupt seria nebuna la 4-4, cand a facut un break vital, iar apoi a servit pentru castigarea setului.

Sportiva noastra a fost de asemenea prima care a facut break si in setul secund, numai ca Bouchard si-a revenit din nou.

Cu un spirit de lupta incredibil si cu lovituri ce nu i-au dat nicio sansa adversarei, Dulgheru a mai reusit inca un break cu care a facut 4-3, iar apoi si-a pastrat calmul si adus punctul mult sperat de romani.

Irina Begu, invinsa in primul meci din Fed Cup - a terminat ca o eroina, intr-un picior

Dupa prima zi, Canada si Romania sunt la egalitate, 1-1, iar duminica vor urma alte meciuri extrem de tensionate.

In prima confruntare a zilei de sambata, Irina Begu a fost invinsa de Francoise Abanda, pe fondul unei accidentari pe care a suferit-o in setul decisiv.

Duminica se vor disputa urmatoarele meciuri, de la ora 20:00, in direct pe Ziare.com:

Eugenie Bouchard - Irina Begu

Francoise Abanda - Alexandra Dulgheru

Gabriela Dabrowski/ Sharon Fischman - Andreea Mitu/ Raluca Olaru

CANADA - ROMANIA 1-1

Eugenie Bouchard - Alexandra Dulgheru 4-6, 4-6

01:10 - Victorie!!! Alexandra castiga fabulos acest meci si egaleaza pentru Romania!

01:09 - Alexandra are o noua minge de meci, a cincea!

01:08 - Alexandra salveaza a treia minge de break, din nou deuce.

01:07 - Inca o minge de break pentru Bouchard.

01:06 - Bouchard are minge de break, dar Dulgheru egaleaza din nou. Deuce.

01:05 - Dublu fault pentru Dulgheru, incredibil! Tensiunea atinge cote maxime!

01:04 - Inca o minge de meci pentru Alexandra, a patra de pana acum!

01:02 - Inca o minge de meci pentru Alexandra, care din pacate aluneca intr-un moment cheie!

01:00 - Moment incredibil: Minge de meci pentru Alexandra, Bouchard loveste fileul, insa mingea cade din pacate in terenul sportivei noastre.

00:55 - Bouchard salveaza o minge de meci, apoi revine si castiga game-ul. Alexandra serveste pentru meci.

00:50 - Alexandra isi face serviciul si o conduce cu 5-3 pe Bouchard!

00:44 - Dulgheru face inca un break si conduce cu 4-3!

00:41 - Dulgheru isi face serviciul si egaleaza la trei.

Irina Begu a aflat verdictul medicilor dupa accidentarea din meciul de Fed Cup

00:37 - Bouchard isi face serviciul cu ceva emotii si are 3-2.

00:31 - Bouchard face rebreak si egaleaza la doi.

00:26 - Break din nou pentru Dulgheru!

00:22 - Dulgheru se impune pe propriul serviciu si egaleaza.

00:18 - Bouchard incepe setul secund cu un game solid pe care il castiga pe propriul serviciu.

00:13 - Alexandra isi face serviciul fara emotii si castiga primul set!

00:09 - Dulgheru face inca un break si serveste pentru castigarea primului set!

00:06 - Dulgheru isi face serviciul dupa un game extrem de echilibrat si egaleaza la patru.

23:57 - Bouchard isi face serviciul si conduce cu 4-3.

23:54 - Bouchard face si ea un break si egaleaza la trei.

23:49 - Dulgheru conduce cu 40-0, face break si are 3-2!

23:47 - Dulgheru serveste excelent si egaleaza la doi.

23:44 - Dulgheru are o noua sansa de break, Bouchard insa revine si conduce cu 2-1.

23:39 - Bouchard face rebreak si egaleaza la unu.

23:34 - Dulgheru incepe excelent si face break!

23:31 - A inceput meciul cu Bouchard la serviciu!

23:24 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren.

Info: Meciul va incepe in cateva minute.

Francoise Abanda, despre victoria cu Irina Begu: O sa fiu sincera cu voi

Francoise Abanda - Irina Begu 4-6, 7-5, 6-4

22:51 - Abanda face break si castiga acest meci!

22:46 - Irina face un break superb si ramane in meci! Cat dramatism pe teren!

22:42 - Abanda face break si serveste pentru castigarea meciului!

22:38 - Abanda isi face serviciul si conduce cu 4-3.

22:35 - Vizibil deranjata de accidentare, Irina Begu joaca precum o eroina. Isi face serviciul si egaleaza la trei, intr-un picior!

22:31 - Irina primeste din nou ingrijiri medicale.

Irina Begu a facut o criza de nervi in timpul meciului: Nu se poate asa ceva

22:30 - Abanda isi face serviciul si conduce cu 3-2.

22:27 - Abanda face break dupa un game extrem de echilibrat. Scorul este 2-2.

22:17 - Irina Begu se ridica si continua meciul!

22:14 - Irina Begu primeste ingrijiri medicale in aceste momente!

22:13 - Abanda isi face serviciul si scorul este 1-2. Irina pare afectata de accidentare.

22:11 - Irina s-a accidentat si joaca practic intr-un picior in aceste momente. Pare destul de grav! A calcat stramb si are probleme sub genunchi.

22:09 - Irina isi castiga serviciul si conduce cu 2-0.

22:06 - Irina face break in startul setului decisiv dupa un game ce a durat 13 minute.

21:53 - Irina isi pierde serviciul, iar Abanda castiga setul secund!

21:48 - Abanda isi face serviciul si acum Irina serveste pentru a trimite setul la tie-break.

21:44 - Irina salveaza o minge de set, revine superb si egaleaza la cinci!

21:36 - Irina profita de prima sansa de rebreak si face 4-5!

21:33 - Abanda face primul break din setul secund si serveste pentru a trimite meciul in decisiv.

21:29 - Abanda isi face serviciul cu ceva emotii, dupa cateva schimburi foarte stranse.

21:25 - Game si pentru Irina pe propriul serviciu. Se merge cap la cap in setul secund.

21:21 - Abanda isi face serviciul fara emotii si are 3-2.

21:17 - Irina salveaza doua mingi de break si egaleaza la doi.

21:07 - Abanda isi face serviciul cu emotii si are 2-1.

21:03 - Irina serveste impecabil si egaleaza la unu.

20:59 - Abanda se impune pe propriul serviciu in primul game din setul secund.

20:55 - Irina castiga primul set cu 6-4!

20:50 - Irina rateaza o minge de break, iar scorul devine 4-5.

20:47 - Irina isi face serviciul si se distanteaza la 5-3. Abanda serveste pentru a ramane in set.

20:42 - Irina face primul sau break din acest meci si conduce cu 4-3.

20:39 - Irina castiga cu emotii un game in care a condus cu 40-0.

20:33 - Irina rateaza o sansa de break, insa Abanda isi revine si castiga un game cu schimburi foarte lungi.

20:26 - Irina serveste excelent si egaleaza la doi.

20:23 - Begu isi revine rapid si face rebreak.

20:20 - Jucatoarea in varsta de 18 ani face break si conduce cu 2-0.

20:16 - Irina rateaza doua mingi de break, iar Abanda reuseste in cele din urma sa-si faca serviciul.

20:12 - A inceput meciul cu Abanda la serviciu!

20:06 - Fanii romani domina atmosfera in patinoarul din Montreal.

20:05 - In timp ce cele doua jucatoare se incalzesc, comentatorii televiziunii canadiene vorbesc despre meci: "Fara Eugenie Bouchard, n-aveam nicio sansa. Acum, meciul este strans".

20:01 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren.

19:57 - Meciul va incepe in cateva momente. In sala sunt cateva sute de spectatori romani.

Info: meciul incepe la ora 20:00 si este televizat de Dolce Sport

Aceasta intalnire este urmata de disputa dintre Eugenie Bouchard si Alexandra Dulgheru.

Duminica se vor disputa ultimele trei meciuri, dupa cum urmeaza:

Romania nu a mai fost in Grupa Mondiala I a Fed Cup din 1992, dar este intr-o forma excelenta, fiind neinvinsa de doi ani si jumatate.

Canada si Romania s-au mai intalnit o singura data in istorie, in 1983, cand tara noastra s-a impus cu 3-0.

Adversarele noastre vin dupa un esec usturator suferit in fata Cehiei, scor 0-4, la inceputul acestui an.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Canada Romania Fed Cup, #Canada Romania Live, #Canada Romania direct, #televizare Canada Romania, #Irina Begu Fed Cup, #Alexandra Dulgheru Fed Cup , #Fed Cup