Sorana Carstea, invinsa in Fed Cup dupa o partida dramatica. Belgia ne conduce cu 2-0 dupa prima zi

Sambata, 11 Februarie 2017, ora 18:41
27369 citiri

Sorana Carstea a fost invinsa de Yanina Wickmayer la capatul unui meci de infarct, ce a tinut mai bine de trei ore.

Sportiva noastra a fost aproape de o revenire fantastica, insa a cedat in cele din urma cu 6-7 (4), 7-5, 5-7 si Romania e condusa de Belgia cu 2-0 dupa prima zi.

Sorana a intrat foarte determinata pe teren si a avut o prestatie solida la inceputul meciului, cu lovituri foarte puternice si precise.

Sportiva din Targovise a condus cu 5-2, insa apoi s-a prabusit si i-a permis lui Wickmayer sa duca setul la tie-break, unde belgianca s-a impus.

Sorana a inceput bine si setul secund, dar nu a avut tot timpul consistenta necesara pentru a-si gestiona bine momentele in care s-a aflat in avantaj.

Wickmayer a revenit astfel din nou, dar Sorana nu s-a lasat si a dus meciul in decisiv cu un break pe final.

Ultimul act ne-a oferit o Sorana mai determinata, care a fost mai tot timpul in avantaj, insa Wickmayer s-a tinut scai dupa ea si a reusit sa obtina victoria cu un break in ultimul game.

Inainte ca belgianca sa faca break, Sorana a ratat trei mingi de 6-5 si aici s-a rupt practic destinul acestei confruntari.

Romania este astfel condusa cu 2-0 de Belgia dupa prima zi, desi pornea cu prima sansa chiar si fara Simona Halep.

In prima partida a zilei, Monica Niculescu a fost invinsa in doua seturi de Kirsten Flipkens.

Duminica vor avea loc urmatoarele meciuri, incepand cu ora 13:00

- Monica Niculescu - Yanina Wickmayer

- Sorana Carstea - Kirsten Flipkens

- Irina Begu/Patricia Tig - Elise Mertens/Marina Zeneska

Confruntarea cu Belgia conteaza pentru calificarea in barajul Grupei Mondiale I a Fed Cup.

ROMANIA - BELGIA 0-2

Sorana Carstea - Yanina Wickmayer 6-7 (4), 7-5, 5-7

18:42 - Sorana isi pierde serviciul, iar Belgia ne conduce cu 2-0 dupa prima zi! Duminica vor fi meciurile decisive!

18:38 - Sorana rateaza trei mingi de 6-5, Wickmayer conduce astfel cu 6-5!

18:31 - Sorana salveaza dou mingi de meci, revine fantastic si scorul este 5-5! Acum presiunea e pe belgianca!

18:26 - Sorana rateaza o sansa de a face break, Wickmayer isi face serviciul. Sorana serveste acum pentru a ramane in meci.

18:20 - Game bun si din partea Soranei, care egaleaza la patru.

18:17 - Game lejer pentru Wickmayer, care face 4-3.

18:14 - Se joaca la limita pentru fiecare minge, dar Sorana isi face serviciul si scorul este 3-3.

18:08 - Wickmayer isi face serviciul fara emotii si are 3-2.

17:59 - Wickmayer face rebreak si egaleaza la doi.

17:52 - Sorana face break si lucrurile sunt din ce in ce mai bune pentru noi!

17:48 - Wickmayer e aproape de break, insa Sorana revine si egaleaza la unu.

17:42 - Game foarte echilibrat, Sorana rateaza mai multe sanse de break, dar in cele din urma belgianca isi face serviciul si are 1-0.

17:28 - Sorana isi face serviciul dupa ce revine de la 0-30 si trimite meciul in decisiv!

17:23 - Sorana face break si va servi pentru a trimite meciul in decisiv!

17:17 - Game la zero castigat de Sorana, scorul este 5-5.

17:14 - Wickmayer isi face serviciul, iar acum Sorana va servi pentru a ramane in meci.

17:10 - Wickmayer face break si egaleaza la patru.

17:04 - Sorana primeste ingrijiri medicale, are probleme la piciorul drept.

17:01 - Sorana face rebreak si are 4-3!

16:56 - Wickmayer face break si egaleaza la trei.

16:53 - Wickmayer isi face serviciul cu emotii, scorul este 3-2 in favoarea Soranei.

16:49 - Sorana salveaza doua mingi de break si face 3-1!

16:44 - Wickmayer isi face serviciul si scorul este 2-1.

16:38 - Cu ceva emotii, Sorana reuseste sa faca 2-0.

16:33 - Sorana incepe bine setul secund, cu un break!

16:25 - Wickmayer castiga primul set la tie-break, la patru. Sorana a condus cu 5-2 in acest set, dar a cedat apoi.

16:18 - Wickmayer isi face serviciul si primul set se decide la tie-break.

16:10 - Sorana da semne de revenire, face 6-5. Wickmayer serveste pentru a ramane in set.

16:07 - Wickmayer isi face serviciul si castiga al treilea game la rand. Scorul devine astfel 5-5.

16:02 - Wickmayer face break la zero si ramane in set.

15:59 - Wickmayer isi ia cu greu serviciul. Sorana va servi acum pentru castigarea primului set.

15:54 - Sorana salveaza mai multe mingi de break si face 5-2. Un tenis superb jucat de Sori, cu multe lovituri perfecte!

15:49 - Sorana raspunde superb cu un break si conduce cu 4-2!

Ilie Nastase s-a rastit la un arbitru: Esti nebun la cap?

15:44 - Wickmayer face rebreak dupa un game pe care Sorana l-a avut in mana!

15:36 - Break la zero reusit de Sorana, care conduce cu 3-1!

15:32 - Sorana este foarte solida la serviciu si conduce cu 2-1.

15:29 - Belgianca isi face si ea serviciul si scorul este 1-1.

15:24 - Sorana isi face cu ceva emotii serviciul, desi a inceput bine si a condus cu 40-0.

15:20 - A inceput meciul!

15:14 - Sorana va servi prima in aceasta partida.

15:11 - Cele doua jucatoare intra pe teren.

Info: Partida va incepe dupa ora 15:00.

Sorana Carstea ocupa locul 62 WTA, in timp ce Wickmayer este pe locul 60.

Monica Niculescu - Kirsten Flipkens 3-6, 4-6

14:48 - Monica nu reuseste break-ul si Romania pierde astfel primul meci!

14:41 - Monica a picat din nou, Flipkens mai face un break si va servi pentru castigarea meciului!

14:38 - Game echilibrat, dar Flipkens isi face serviciul si scorul este 4-4.

14:32 - Flipkens da semne de revenire si face rebreak.

14:27 - Break Monica!!! Romanca e pe val, mai face un break si are sanse mari sa trimita meciul in decisiv!

14:21 - Monica isi face serviciul dupa un game electrizant si are 3-2! Increderea i-a crescut considerabil!

14:18 - Game fenomenal facut de Monica. Break superb dupa o revenire de la 0-40!

14:11 - Monica isi pierde serviciul desi a avut 40-15. Belgianca face 2-1 in setul secund.

14:05 - Monica face rebreak si egaleaza la unu, dupa un game foarte echilibrat.

14:00 - Monica isi pierde serviciul in startul setului secund.

13:54 - Monica pierde primul set cu 6-3, desi a condus cu 3-1!

13:50 - Flipkens mai face un break si va servi pentru castigarea primului set.

13:46 - Flipkens castiga al treilea game consecutiv si are 4-3.

13:43 - Flipkens face break si egaleaza la trei.

13:38 - Flipkens nu are emotii la serviciu in acest game, dar Monica ramane in fata, scorul este 3-2.

13:33 - Game la zero pentru Monica si scorul devine 3-1!

13:29 - Monica face break si conduce cu 2-1!

13:25 - Inca un game maraton, dar dupa zece minute Monica isi face serviciul si egaleaza la unu.

13:15 - Game foarte echilibrat, dar Flipkens isi face serviciul cu mari emotii.

13:08 - A inceput meciul!

13:04 - Meciul va incepe cu Flipkens la serviciu.

12:49 - S-a incheiat ceremonia de debut, urmeaza meciul dintre Niculescu si Flipkens.

Monica Niculescu ocupa locul 36 WTA, in timp ce Flipkens e pe locul 74.

Meciurile sunt televizate de Digi Sport si Dolce Sport.

AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...
Efectul renunțării coaliției la medicului Cârstoiu: Gabriela Firea va candida la București din partea PSD. PNL va merge separat cu Sebastian Burduja la alegeri
PSD şi PNL au decis să candideze separat la Primăria Capitalei. Coaliția de guvernare a renunțat luni seara, 22 aprilie, la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu. Gabriela Firea şi Sebastian...
#Romania Belgia LIVE, #Romania Belgia Direct, #Monica Niculescu Kirsten Flikpsen, #Sorana Cirstea Yanina Wickmayer , #Fed Cup