Alexandra Dulgheru a castigat turneul de la Varsovia

Sambata, 23 Mai 2009, ora 16:28
1772 citiri

Romanca Alexandra Dulgheru a reusit sa castige turneul WTA de la Varsovia dupa ce a trecut in finala de Alona Bondarenko, din Ucraina.

Alexandra a castigat greu primul set, cu scorul de 7-6.

I setul 2, romanca a parut ca are probleme de ordin fizic, ea avand oricum mai multe partide jucate decat adversara din finala. La scorul de 4-0 pentru Bondarenko meciul a fost intrerupt cateva minute din cauza ploii.

Chiar daca a pierdut actul secund cu scorul de 3-6, in setul decisiv romanca nu i-a lasat nicio sansa sportivei din Ucraina, castigand cu scorul de 6-0.

Turneul WTA de la Varsovia este primul la care a participa romanca. Mai mult, Dulgheru a trebuit sa joace calificari pentru a ajunge pe tabloul principal.

Dupa aceasta victorie fenomenala, Alexandra Dulgheru, practic o necunoscuta in lumea tenisului, va urca in clasamentul WTA pana in apropierea locului 100.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...