Cunoastem prima tenismena calificata in semifinale la Roland Garros

Marti, 05 Iunie 2018, ora 16:35
15813 citiri

Marti dupa-amiaza s-a disputat primul meci din cadrul sferturilor de finala de pe tabloul principal feminin al Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Pe arena Suzanne-Lenglen, favorita numarul 13, americanca Madison Keys, a devenit prima tenismena calificata in semifinale editiei din acest an dupa un joc cu surprinzatoarea Yulia Putintseva (locul 98 WTA).

Madison Keys s-a impus in doua seturi, cu 7-6 (5), 6-4, la capatul unei partide care a durat o ora si 26 de minute.

Yulia Putintseva paraseste Roland Garros-ul dupa o noua prestatie impresionanta. Tenismena din Kazahstan a servit pentru castigarea primul set si s-a tinut aproape de finalista de la US Open pe toata durata meciului.

Pentru prezenta in sferturile de finala ale Openului Frantei, Yulia Putintseva va fi recompensata cu un cec in valoare de 380.000 de euro si 430 de puncte WTA.

De partea cealalta, pentru Madison Keys urmeaza partida din semifinale cu castigatoarea "sfertului" dintre Sloane Stephens (fav.10) si Daria Kasatkina (fav.14).

Semifinalele feminine de la Roland Garros se vor disputa joi.

Nicușor Dan, prima reacție după ce PSD și PNL au renunțat la candidatura lui Cîrstoiu. „Decizie grea pentru mafia imobiliară”
Primarul Capitalei Nicuşor Dan a reacţionat marți, 23 aprilie, printr-o postare ironică, după ce coaliţia PSD-PNL a renunţat la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria...
AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...