Marius Copil pierde in patru seturi intalnirea din primul tur de la Roland Garros

Duminica, 28 Mai 2017, ora 15:27
9705 citiri

Marius Copil a pierdut in primul tur de la Roland Garros, cel de-al doilea turneu de Mare Slem al anului 2017, dupa o partida disputata in 4 seturi, in compania lui Albert Ramos Vinolas din Spania, locul 20 mondial.

Scorul a fost 6-7, 6-1, 6-4, 6-2, dupa 3 ore si 9 minute de joc.

Setul 1 a fost unul echilibrat, chiar daca Marius a condus cu 3-0 de la debut, Ramos a egalat si de acolo s-a mers cap la cap pana la tiebreak. Un tiebreak unde ibericul a avut 3 mingi de set, dar Marius a fost la inaltime si a castigat cu 9-7, bifand un 1-0 pretios pe tabela.

De aici insa, Ramos si-a urcat mult nivelul, Copil a inceput sa greseasca foarte mult si sa fie din ce in mai nervos, pierzand seturile 2, 3 si 4 cu 6-1, 6-4 si 6-2.

In setul 3, Copil a fost aproape de o frumoasa revenire, dupa ce Vinolas a condus cu 5-1 si aradeanul a facut 4-5.

A fost prima prezenta pentru Marius Copil, 93 ATP, pe tabloul principal la Roland Garros.

Ramos Vinolas, favorit 19 la Paris, va da piept in turul II cu invingatorul partidei Bonzi/Medvedev.

Desfasurarea intalnirii:

FINAL de meci, 6-2 in setul 4 pentru Vinolas!

15.19: 4-2 pentru Ramos, inca doua puncte si este victorie pentru iberic.

15.11: 3-1 si Marius Copil pare din ce in ce mai departe de o revenire aici la Paris.

15.05: 2-1 cu break facut de Ramos, spaniolul se apropie cu un prim pas de victorie.

14.55: 1-0 Copil, incepe bine aradeanul acest set.

SET Vinolas, 6-4, pacat de marea revenire a lui Copil, care facut 5-4 de la 5-1.

14.43: 4-5, al treilea punct la rand facut de roman, putem spera la o revenire.

14.40: 5-3, doua puncte la rand facute de Copil, care tocmai a facut un break in acest set.

14.36: 2-5, Copil a salvat intre timp 2 mingi de set.

14.26: Doua breakuri la rand facute de Vinolas, este 4-1 si acest set pare si el pierdut.

14.23: 3-1, Ramos Vinolas controleaza din ce in ce mai mult partida, Copil este din ce in ce mai nervos.

14.18: 2-1 pentru Ramos, primul break din acest set pentru iberic.

14.14: 1-1, este game alb pentru Vinolas.

14.12: 1-0, inceput bun pentru Marius in setul 3.

INFO: Marius Copil a avut o pauza mai mare de vestiar, s-a intors acum si serveste primul in setul 3!

Ramos Vinolas castiga cu 6-1 setul 2, 1-1 la seturi per total.

13.55: 1-5, Marius Copil pierde total controlul in aceasta mansa secunda.

13.50: 4-1, domina spaniolul acest set 2.

13.46: 1-3, Copil face primul punct in acest set secund.

13.41: 3-0 pentru Ramos, sa vedem daca se va repeta acum scenariul din primul set, cand de la 3-0 s-a facut 3-3. Atunci insa a condus Marius Copil.

13.38: 2-0 pentru Ramos, Copil isi pierde primul serviciu in acest set, foarte nervos pare romanul.

13.35: 1-0 Ramos, inceput bun de set 2 pentru iberic.

SET Marius Copil! 9-7 dupa ce Marius a salvat 3 mingi de set la rand ale lui Ramos Vinolas, exceptional set facut de Marius, dupa peste o ora de joc!!

13.25: Este 6-6 si in tiebreak, Copil a salvar 2 mingi de set!

13.15: 6-6, avem tiebreak, Ramos a castigat acum un game la zero.

13.12: 6-5, al treilea game la rand cu mari emotii pentru Copil, dar din nou Vinolas va servi pentru a ramane in set.

13.07: 5-5, se merge cap la cap in acest set.

13.06: Nu mai ploua, partidele s-au reluat si pe restul arenelor.

13.01: 5-4 pentru Marius, dupa iarasi un game foarte lung, incepuse sa ploua in timpul acestui punct, dar se pare ca s-a oprit. Pe alte arene partidele au fost intrerupte.

12.54: 4-4, avem din nou egalitate pe tabela.

12.49: 4-3 Copil, dupa un game lung, cu multe egalitati si avantaje. Romanul insa rezista si face primul game dupa 3 la rand ale adversarului.

12.43: 3-3, din pacate Copil si-a scazut mult nivelul din primele momente ale partidei..

12.39: 3-2 din pacate, Ramos Vinolas face primul sau break al zilei.

12.36: 3-1, vine primul game bifat de Vinolas.

12.32: Marius conduce cu 3-0, isi face foarte bine serviciul si este stapan pe acest debut de meci.

12.27: 2-0 Copil, inceput excelent pentru roman, cu break in abia al doilea game.

12.23: 1-0 Copil, un game obtinut cu putina greutate.

Incepe partida, cu Marius Copil la serviciu!

12.10: Cei doi sunt acum in arena si incep incalzirea.

12.01: Avem imagini de pe terenul 3, asteptam intrarea celor doi sportivi. Vremea este una mohorata la Paris, cu multi nori pe cer.

Marius Copil, locul 93 ATP il intalneste la Paris in primul tur pe favoritul 19 si locul 20 in lume, spaniolul Albert Ramos.

Cei doi s-au mai intalnit o singura data in cariera, la Barletta intr-un challenger in 2011, meci castigat de Vinolas cu 2-1 la seturi, 6-7, 6-4, 6-1.

Copil a venit din calificari pe tabloul principal, acolo unde a fost favorit 1, trecand de Shapovalov din Canada, Ivashka din Belarus si Gojowczyk din Germania.

Ultimul turneu la care a participat Ramos a fost la Geneva in Elvetia, pierzand la Kuznetsov din Rusia.

Partida va fi televizata pe Eurosport.

Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#Marius Copil LIVE la Roland Garros, #Copil live in primul tur Roland, #Copil versus Ramos Roland Garros , #Roland garros