Mihaela Buzarnescu si Irina Bara, eliminate in sferturi la Roland Garros

Marti, 05 Iunie 2018, ora 16:58
25458 citiri

Mihaela Buzarnescu si Irina Bara au parasit marti Grand Slam-ul de la Roland Garros, dupa ce-au fost invinse in sferturile de finala ale probei de dublu feminin.

Cele doua reprezentante ale Romaniei au pierdut confruntarea cu perechea formata din Hao-Ching Chan (Taiwan) si Zhaoxuan Yang (China), cotate drept favoritele numarul 8 la castigarea intrecerii din capitala Frantei.

Tenismenele asiatice s-au impus la capatul a trei seturi disputate, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-4.

O ora si 47 de minute a tinut partida disputata pe arena cu numarul 18.

Chan si Yang s-au impus in primul set dupa un joc solid, dar au cazut inexplicabil in cel de-al doilea, pe care Mihaela si Irina l-au castigat dupa numai 27 de minute si cu trei game-uri consecutive castigate la 0.

Tot la 0 si-au adjudecat reprezentantele noastre si primul game din setul decisiv, insa, pe cat de brusca a fost caderea asiaticelor, pe atat de neprevazuta a fost si revenirea. S-a incheiat 6-4 si perechea chinezo-taiwaneza avanseaza in semifinale.

Aventura frumoasa a Mihaelei Buzarnescu si Irinei Bara se incheie aici, iar cele doua vor fi recompensate pentru parcursul lor cu un cec in valoare de 76.000 de euro si 430 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Mihaela Buzarnescu si Irina Bara au disputat-o in sferturile de finala ale probei de dublu feminin din cadrul Grand Slam-ului de la Roland Garros:

Buzarnescu/Bara - Chan/Yang 3-6, 6-1, 4-6

16:58 - Chan si Yang izbutesc un game la 0 si castiga meciul.

16:55 - Mihaela si Irina isi fac serviciul si se apropie la doar un game de adversare, care vor servi insa din nou pentru castigarea partidei.

16:53 - Meciul nu se incheia insa, pentru ca reprezentantele noastre reusesc breakul.

16:49 - Chan si Yang fac breakul si vor servi pentru castigarea partidei si avansarea in semifinale.

16:46 - Game alb reusit de asiatice.

16:43 - Mihaela si Irina salveaza trei mingi de break si raman practic in meci.

16:35 - Dupa patru game-uri consecutive pierdute la 0, Chan si Yang par ca au renascut si se distanteaza.

16:30 - Contrar cursului jocului, Chand si Yang reusesc breakul si preiau conducerea.

16:26 - Asiaticele reusesc sa puna capat seriei incredibile a romancelor si scorul devine egal, 1-1, in acest set decisiv.

16:21 - Al 4-lea game consecutiv castigat la 0 de tenismenele noastre, iar asiaticele par complet cazute.

16:21 - Mihaela si Irina incep la serviciu setul decisiv.

16:11 - Asiaticele au cazut de tot, iar Buzarnescu si Bara castiga setul dupa un nou break alb!

16:09 - Un nou game alb castigat de Buzarnescu si Bara, care sunt la doar un pas de castigarea setului doi.

16:06 - Sportivele noastre joaca excelent in aceasta perioada si reusesc un nou break, de aceasta data chiar la 0.

16:04 - Game castigat de Mihaela Buzarnescu si Irina Beg, iar tenismenele romane se distanteaza la 3-1.

16:00 - Break reusit de Mihaela si Irina.

15:56 - Reprezentantele noastre isi fac cu ceva dificulate serviciul si egaleaza la unu.

15:52 - Asiaticele salveaza o minge de break si castiga apoi primul game al setului doi.

15:45 - Break la 0, iar Chan si Yang isi adjudeca primul set dupa 33 de minute.

15:43 - Un nou serviciu castigat la 0 de Chan si Yang. Tenismenele noastre vor servi pentru a ramane in set.

15:40 - Mihaela si Irina salveaza o minge de break, dar nu mai pot face nimic la cea de-a doua, iar asiaticele preiau din nou conducerea.

15:33 - Game la 0 reusit de Chan si Yang si avem din nou egalitate.

15:30 - Game Mihaela si Irina, iar reprezentantele noastre preiau, pentru prima oara, conducerea.

15:27 - Break izbutit de perechea romana si scorul devine egal, 2-2.

15:22 - Buzarnescu si Bara isi face serviciul si castiga primul lor game din acest meci.

15:16 - Break reusit de Chan si Yang.

15:13 - Perechea romana serveste prima.

ora 15:13 - A inceput meciul

INFO: Partida se joaca pe terenul numarul 18 din cadrul complexului Roland Garros.

INFO: Hao-Ching Chan si Zhaoxuan Yang sunt favoritele numarul 8 la castigarea turneului.

Roland Garros 2018 se desfasoara in perioada 27 mai - 10 iunie.

Cristian Tudor Popescu, critici la adresa AUR: „În România există cineva care se pregătește de război acum, partidul AUR”
Cristian Tudor Popescu a criticat vineri, 21 ianuarie, proiectul de lege depus de AUR, care prevede că fiecare român are dreptul să dețină până la 100 de kilograme de materiale pirotehnice,...
Ce spune Dan Vîlceanu despre Pilonul II de pensii: ”Ar fi neconstituţional să nu îl laşi pe cetăţean să aibă acces la propria proprietate”
Ministrul Proiectelor Europene, Dan Vîlceanu, a declarat vineri, 21 ianuarie, că nu există în PNRR prevederea conform căreia românii vor primi eșalonat banii din Pilonul II de pensii....