Roland Garros: pustoaica de 17 ani merge in sferturi dupa o victorie-fulger VIDEO

Luni, 07 Iunie 2021, ora 14:30
4584 citiri
Cori Gauff FOTO Twitter

Cori "Coco" Gauff s-a calificat in sferturile de finala ale Roland Garros, dupa o victorie rapida in fata lui Ons Jabeur (Tunisia), scor 6-3, 6-1.

Coco Gauff (locul 25 WTA) a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a castiga meciul si va juca in sferturi impotriva Barborei Krejcikova.

La 17 ani, Gauff a devenit:

- cea mai tanara jucatoare ce ajunge intr-un sfert de Grand Slam de la Nicole Vaidisova (Roland Garros 2006)

- cea mai tanara americanca intr-un sfert la Roland Garros de la Jennifer Capriati (1993)

- cea mai tanara americanca intr-un sfert de Grand Slam de la Venus Williams (US Open 1997).

Cori Gauff este antrenata de Patrick Mouratoglou, francezul care ii mai pregateste si pe Serena Williams sau Stefanos Tsitsipas.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Eroina de la Stuttgart: a jucat trei meciuri de trei ore și a ajuns în semifinale. Cum arată careul de ași
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237...