Stan Wawrinka castiga cel mai frumos meci de la acest Roland Garros, dupa o lupta de peste 5 ore

Duminica, 02 Iunie 2019, ora 20:49
7721 citiri

Stanislas Wawrinka este eroul zilei de duminica de la Roland Garros, castigand fara discutie cel mai frumos meci de la aceasta editie de French Open, meci care a durat peste 5 ore, in fata grecului Stefanos Tsisipas.

A fost o adevarata lectie de rabdare si de vointa pe care Wawrinka a reusit sa o treaca cu brio in fata mai tanarului sau adversar, pe care l-a invins cu scorul de 7-6, 5-7, 6-4, 3-6, 8-6, dupa 5 ore si 11 minute de joc.

Dupa doua seturi echilibrate, in care diferenta s-a facut la cateva puncte distanta intre cei doi, au urmat seturile 3 si 4, decise si ele la un singur break diferenta.

Decisivul a facut toti banii, el avand o durata de 1 ora si 17 minute, in care experienta lui Stan Wawrinka a contat enorm, el fiind campion pe zgura pariziana in 2015.

Tsisipas, favorit 6 aici la French Open, a facut un meci mare, dar nu a fost suficient in fata lui Stan "The Man" aflat intr-o zi aproape perfecta. Intr-o asemenea zi, elvetianul este in stare, asa cum a mai si demonstrat-o sa invinga marii granzi din tenis, Nadal (cum s-a intamplat in finala Australian Open 2014), Djokovici (finalele de la RG 2015 si US Open 2016) sau Federer, pe care l-a invins de 3 ori, la RG 2015 in sferturi, plus de doua ori la Monte Carlo, intr-una din dati fiind in marea finala.

Apropo de Federer, Stan Wawrinka il va infrunta intr-un super meci in sferturi, scorul direct intre cei doi fiind 22-3 pentru Roger.

Tot in sferturi s-a calificat duminica si Rafa Nadal, care a dispus in 3 seturi de argentinianul Londero.

Turneul de Mare Slem de la Roland Garros este televizat pe EuroSport.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Stanislas Wawrinka castiga un super meci, #Stanislas Wawrinka cronica meci Tsisipas 5, #Stanislas Wawrinka cel mai frumos meci , #Roland garros