Surpriza la Roland Garros: Novak Djokovici, invins categoric

Miercuri, 07 Iunie 2017, ora 14:37
10440 citiri

Novak Djokovici paraseste turneul de Grand Slam de la Roland Garros inca din faza sferturilor de finala.

Tenismenul sarb, aflat pe locul 2 in clasamentul ATP, a fost invins categoric miercuri de austriacul Dominic Thiem (locul 7 ATP).

La primul turneu disputat cu Andre Agassi antrenor, Djokovic a fost surclasat in trei seturi de Thiem (foto), scor 7-6, 6-3, 6-0.

Dupa un prim set echilibrat, decis abia in tie-break, Djokovici n-a mai facut fata ritmului jocului in seturile urmatoare, iar partida a durat doar doua ore si 20 de minute, in conditiile in care primul set s-a incheiat dupa o ora si 15 minute.

In turul urmator, Thiem va da piept cu marele favorit de la Roland Garros, spaniolul Rafael Nadal, castigator a nu mai putin de 9 editii ale Openului Frantei.

In sferturi, Nadal l-a invins pe Pablo Carreno, scor 6-2, 2-0, moment in care spaniolul aflat pe locul 21 in clasamentul ATP a abandonat din cauza unei accidentari.

Tot miercuri, in capitala Frantei se vor disputa si celelalte doua sferturi de finala masculine:

Andy Murray vs Kei Nishikori

Stan Wawrinka vs Marin Cilic

Partidele vor incepe in jurul orei 17:00, dupa terminarea jocurilor din sferturile de finala feminine.

Semifinalele masculine de la Roland Garros vor avea loc vineri, urmand ca marea finala sa fie programata duminica la pranz.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Djokovici eliminat Roland Garros, #rezultate sferturi Roland Garros , #Roland garros