Vika Azarenka, pusa la zid pentru un gest facut in timpul meciului cu Naomi Osaka de la Roland Garros

Vineri, 31 Mai 2019, ora 16:06
13823 citiri

Bielorusa Vika Azarenka a fost criticata puternic pentru un gest comis in timpul meciului cu Naomi Osaka, din turul doi de la Roland Garros.

Dupa ce a reusit sa trimita meciul in set decisiv, Azarenka a plecat de pe teren la vestiare, unde a stat timp de 11 minute. Si Osaka a mers la vestiare pentru a se schimba, insa s-a intors imediat.

Pauza lunga luata de Azarenka i-a scos din sarite pe comentatorii britanici de la EuroSport, iar cunoscutul Simon Reed a avut o reactie vehementa.

"Asta este de departe o lipsta de respect fata de spectatori si telespectatori. Este socant ca este permis asa ceva! Va puteti imagina un alt sport in care iti poti lua o pauza de aproape un sfert de ora? Pur si simplu nu se poate intampla, dar in tenis se poate!", a spus Simon Reed la EuroSport.

El a fost completat de colegul sau de comentariu, Frew McMillan. "Nu-mi dau seama care este problema. Au vestiare, au facilitati. Nu e ca si cum trebuie sa mearga cativa kilometri pentru a le folosi", a adaugat acesta.

Chiar si dupa pauza indelungata, Azarenka nu si-a putut gasi energia in setul decisiv, pe care l-a pierdut cu 6-3.

C.S.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...