Magie marca Simona Halep: e înscrisă în cursa pentru cea mai frumoasă lovitură VIDEO

Joi, 04 Noiembrie 2021, ora 11:38
2454 citiri
Simona Halep FOTO Twitter

Jucătoarea română de tenis Simona Halep candidează la titlul de cea mai frumoasă lovitură a lunii octombrie în tradiţionala anchetă organizată de site-ul WTA, scrie Agerpres.

Halep a fost nominalizată cu o lovitură în lung de linie care i-a adus punctul de 5-2 în setul al doilea al meciului cu Gabriela Ruse, din primul tur la Transylvania Open, săptămâna trecută. Halep s-a impus cu 6-1, 6-2 şi s-a calificat în optimi.

Contracandidatele sale sunt spaniola Garbine Muguruza (cu o fază de la meciul cu australianca Ajla Tomljanovic, în turul al doilea la Indian Wells), germanca Angelique Kerber (cu o lovitură din meciul cu jucătoarea cehă Katerina Siniakova, din turul al doilea la Indian Wells), estoniana Anett Kontaveit (cu o fază din meciul cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, în finala de la Moscova).

România are două reprezentante şi în ancheta pentru meciurile de dublu, Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, cu un punct reuşit de Monica (primul din super tiebreak) în duelul câştigat de cuplul Irina Begu/Andreea Mitu cu 7-5, 0-6, 10-8, în sferturi, la Transylvania Open.

În această anchetă au mai fost nominalizate perechile Iga Swiatek (Polonia)/Bethanie Mattek-Sands (SUA), pentru o lovitură în partida cu Su-Wei Hsieh (Taiwan)/Elise Mertens (Belgia), în optimi la Indian Wells, Jelena Ostapenko (Letonia)/Katerina Siniakova (Cehia), pentru o fază din finala de la Moscova, contra cuplului Raluca Olaru (România)/Nadia Kicenok (Ucraina), câştigată cu 6-3, 4-6, 10-8, Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Ellen Perez (Australia), cu o lovitură din partida cu perechea Eri Hozumi (Japonia)/Shuai Zhang (China), în semifinale la Tenerife.

Cele mai frumoase lovituri ale lunii octombrie

Clasamentul în care Simona Halep conduce detașat în WTA, mult peste Serena Williams și Maria Șarapova. Ce s-a întâmplat la WTA Miami
Eliminată în primul tur la WTA Miami, la revenirea sa în tenis după un an și jumătate, Simona Halep e în continuare pe primul loc într-un clasament inedit. Primele sferturi de finală de...
Primul turneu la care Simona Halep a refuzat să participe: ”O să încerc să îmi revin aici”
Jucătoarea de tenis Simona Halep a declarat, luni, la întoarcerea în ţară după ce a participat la Miami la primul său turneu de la ridicarea sancţiunii pentru dopaj, că şi-ar dori foarte...
#Simona Halep, #wta, #lovitura lunii, #gabriela ruse, #transylvania open , #Simona Halep