Adversara de cosmar pentru Halep la Stuttgart. Romanca, spulberata in precedentele doua partide. Ora meciului

de Teodor Serban
Vineri, 23 Aprilie 2021, ora 08:39

Sportiva din Rusia Ekaterina Alexandrova, locul 34 WTA, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart, faza in care o va intalni pe Simona Halep. Meciul de vineri va incepe in jurul orei 19.30.

Alexandrova a invins-o in turul doi pe favorita 8, jucatoarea elvetiana Belinda Bencic (12 WTA), scor 6-1, 7-5.

Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a invins-o, tot joi, cu scorul de 6-1, 6-3, pe jucatoarea ceha Marketa Vondrousova, locul 20 WTA.

Simona Halep si Ekaterina Alexandrova au mai fost adversare de trei ori. Halep s-a impus in fata rusoaicei in 2019, la Cincinnati. In urmatoarele doua confruntari, din 2019 de la Beijing si 2021 de la Melbourne (Gippsland Trophy), s-a impus Alexandrova, cu scoruri categorice, 6-2, 6-3, respectiv 6-2, 6-1.