Sansa mare pentru Sorana Cirstea la Roland Garros! Cu cine se va duela in turul al doilea

Marti, 01 Iunie 2021, ora 10:21
5447 citiri
Martina Trevisan FOTO facebook

Sorana Cirstea pare intr-o forma foarte buna si, dup ace a jucat finala la Strasbourg, a trecut in turul al doilea la Roland Garros, eliminand-o pe britanica Johana Konta.

Jucatoarea noastra, care a ajuns pe locul 54 in lume si poate intra in Top 50 WTA, va da mai departe peste o adversara accesibila.

Ea o va intalni pe italianca Martina Trevisan (Italia, 27 de ani, 97 WTA). In prima partida, ea a trecut de belgianca Alison Van Uytvanck (67 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-4.

Trevisan e o sportiva fara vreun titlu WTA care, de-a lungul carierei, a trecut o singura data de turul I la un Grand Slam. Se intampla anul trecut, chiar la Paris, cand a atins sferturile la French Open.

Cirstea si Trevisan nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul feminin.

Sorana Cirstea a ajuns in sferturile de finala la roland Garros in 2009 si a mai fost de trei ori in turul al treilea.

Anul acesta, ea are 15 victorii si doar 7 infrangeri.

Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
Simona Halep, la coada clasamentului WTA. Pe ce loc este acum românca
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea a coborât un loc şi este pe 30,...
#Trevisan, #Roland Garros 2021, #adversara, #Sorana Cirstea, #turul II , #Sorana Cirstea