Tenismena Alexandra Dulgheru, eliminare dureroasă la Winners Open. Românca s-a retras de pe teren

Marti, 03 August 2021, ora 21:57
5759 citiri
Alexandra Dulgheru

Alexandra Dulgheru, locul 381 WTA, venită din calificări, a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Cluj-Napoca, conform news.ro.

Ea s-a retras de pe teren, la scorul de 3-6, 1-4, în meciul cu germana Andrea Petkovic, locul 81 WTA şi cap de serie numărul 2, după o oră şi 22 de minute de joc.

Dulgheru rămâne cu un premiu de 2.675 de dolari şi cu 18 puncte WTA.

În total, în turul al doilea (optimi de finală) au trecut patru românce, care vor avea următoarele adversare:

Irina Bara, locul 120 WTA - Kristina Kucova din Slovacia, locul 118 WTA şi cap de serie numărul 8;

Mihaela Buzărnescu, locul 170 WTA - Lara Arruabarrena (Spania), locul 198 WTA;

Ana Bogdan, locul 102 WTA şi cap de serie numărul 3 - Aleksandra Krunici din Serbia, locul 268 WTA, venită din calificări;

Jaqueline Cristian, locul 149 WTA - Andrea Petkovic (Germania), locul 81 WTA şi cap de serie numărul 2.

Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian vor evolua miercuri, la simplu.

Români eliminați în primul tur de la Țiriac Open
Perechea română Marius Copil/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Nuno Borges (Portugalia)/Reese Stalder (SUA), cu 6-3, 7-5, miercuri, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului...
Sorana Cîrstea a încheiat rapid conturile cu WTA Stuttgart. Singura bucurie a româncei
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 29 mondial, are parte de un debut dezastruos al sezonului pe zgură, ea fiind eliminată prematur la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Astfel, în primul tur,...