Ana Bogdan se califica in turul II la US Open

Miercuri, 30 August 2017, ora 21:02
18452 citiri

Ana Bogdan a reusit o performanta notabila, sportiva noastra calificandu-se in turul al doilea la US Open.

In runda inaugurala, romanca a trecut in trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-3, de o reprezentanta a gazdelor, este vorba despre Taylor Townsend.

Jucatoarea din Romania a facut, per total, un meci bun, care s-ar fi putut incheia mai repede daca nu ar fi existat cateva momente de cadere, peste care a trecut totusi rapid.

Primul set a fost unul diminat de romanca, insa in cel de-al doilea Ana nu a existat pe teren in prima jumatate, astfel ca americanca s-a distantat la un incredibil 5-0.

Doua breakuri au ajutat-o pe Bogdan sa revina, insa a fost prea putin pentru a putea egala.

Decisivul a avut o desfasurare aproape similara, cu Ana in rol principal. Jucatoarea noastra a facut rapid 5-1, a pierdut apoi doua game-uri, insa a reusit sa incheie partida cu o victorie memorabila.

In turul II, ea va da peste o alta romanca, este vorba despre Monica Niculescu.

Ana Bogdan - Taylor Townsend 6-4/ 4-6/ 6-3

21:02 - Game, set si meci, Ana Bogdan!

20:59 - Ana pierde doua game-uri consecutive, insa serveste din nou pentru meci.

20:50 - Inca un break pentru Ana si romanca va servi pentru castigarea partidei!

20:26 - Break pentru Ana in game-ul doi din "decisiv"!

20:18 - Game si set, Townsend! Vom avea set decisiv!

20:11 - Ana salveaza o minge de set si isi face serviciul! Mai are nevoie de un break pentru a egala.

20:06 - Iata ca ana castiga si al doilea break si pune presiune pe Townsend intr-un set care parea la discretia americancei.

19:56 - Ana recupereaza un break pe finalul acestui set.

19:51 - Breakul cu numarul 3 pentru Townsend, Ana trebuie sa isi revina in "decisiv" daca vrea calificarea.

19:45 - Vine si al doilea break pentru Townsend in acest set.

19:35 - Break pentru americanca in primul game al setului secund.

19:25 - Break si set, Ana Bogdan!

19:20 - Ana serveste pentru a castiga setul, insa se sufoca si Townsend face breakul.

19:07 - Break pentru Ana! Foarte bine se descurca romanca momentan.

18:59 - Inceput echilibrat de partida, cu ambele tenismene reusind sa-si faca serviciul.

18:47 - Ana incepe excelent si isi castiga servciul la 0.

ora 18:45 - A inceput partida.

INFO: Ana Bogdan ocupa locul 108 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din SUA se afla pe locul 119 si a ajuns pe tabloul principal dupa ce a trecut de calificari.

INFO: Va fi prima lor intalnire directa..

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...