Cine e tenismenul care a dat lovitura la Indian Wells, câștigând primul mare trofeu al carierei

Luni, 18 Octombrie 2021, ora 07:24
4362 citiri
Cameron Norrie FOTO facebook

Finala masculină a turneului de la Indian Wells a fost câștigată de britanicul Cameron Norrie (numărul 16 mondial), care nu câștigase niciun trofeu major.

Norrie l-a învins în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-1 pe georgianul Nikoloz Bashasvili.

Norrie (25 ani) s-a născut în Africa de Sud, din tată scoțian și mamă din Țara Galilor. La

trei ani, el s-a mutat cu familia în Noua Zeelandă, țară pe care a reprezentat-o la juniori. Când a împlinit 16 ani, Cameron s-a mutat la Londra, iar un an mai târziu în Texas, unde a jucat pentru echipa unei universități.

Norrie nu a depășit niciodată turul III la un turneu de Grand Slam și avea în palmares un singur titlu, la Los Cobos.

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...