Câștigătoare surpriză în turneul WTA de la Ostrava. A învins-o pe Sorana Cîrstea în primul tur și a urcat lângă Emma Răducanu în clasament

Duminica, 26 Septembrie 2021, ora 19:33
18942 citiri
Kontaveit a câștigat finala cu Maria Sakkari

Estona Anett Kontaveit, locul 30 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Ostrava (Cehia), conform news.ro.

Kontaveit a învins-o în finală pe sportiva elenă Maria Sakkari, locul 12 WTA şi favorită 4, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 32 de minute.

Printre adversarele lui Kontaveit la Ostrava s-a numărat şi Sorana Cîrstea, pe care estona a învins-o în primul tur.

Pentru Anett Kontaveit este al treilea trofeu WTA, după cele obţinute la 's-Hertogenbosch în 2017 şi la Cleveland în 2021.

Începând de luni, Kontaveit va fi pe locul 23 WTA, în spatele Emmei Răducanu, câștigătoarea de la US Open

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost eliminată, luni, în primul tur al turneului WTA de la Monastir (Tunisia). Jaqueline Cristian (24 de ani, nr. 82 WTA) a pierdut categoric...
Sorana Cîrstea, pe urmele Simonei Halep! Ce decizie importantă a luat jucătoarea de pe locul 39 WTA
Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, și-a anunțat fanii în legătură cu ce s-a întâmplat în ultimul timp și ce hotărâre a luat. Astfel, Sorana a decis să nu mai joace tenis în acest an și...