Naomi Osaka e din nou campioana la Australian Open. Finala a fost la discretia niponei. Simona Halep a pierdut locul 2 in lume

Sambata, 20 Februarie 2021, ora 12:08
10951 citiri
Finala feminina la Australian Open

Castigatoarea editiei 2021 de la Australian Open s-a decis sambata in urma finalei dintre japoneza Naomi Osaka (locul 3 WTA si cap de serie numarul 3) si Jennifer Brady (SUA), locul 24 WTA si cap de serie numarul 22.

Meciul a fost la discretia jucatoarei nipone, care s-a impus intr-o ora si 16 minute cu 6-4, 6-3. In urma acestui rezultat, Naomi Osaka isi trece in palmares al patrulea titlu de Grand Slam din cariera, al doilea la Melbourne, dupa cel din 2019.

In acelasi timp, Naomi Osaka va urca pe locul 2 in clasamentul WTA, depasind-o pe Simona Halep, eliminata in sferturi la AusOpen.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Meciul se incheie, 6-4, 6-3 pentru Osaka

*5-3 pentru japoneza.

*5-2, Osaka se apropie de victorie.

*Americanca isi joaca ultimele sanse, 4-2 Osaka.

*4-1, Brady nu cedeaza.

*4-0 Osaka, finala pare jucata.

*Osaka e dezlantuita in setul doi si face rapid 3-0.

*Set Osaka, 6-4, care a facut break-ul decisiv revenind de la 15-40.

*1-0 Osaka, pe propriul serviciu.

Povestea tragica a celei care da numele trofeului feminin de la Australian Open, moarta la 29 de ani

Muza lui Daniil Medvedev, finalistul de la Australian Open, cea mai cuminte sotie de tenismen

Naționala care a câștigat Rugby Europe. România a pierdut finala mică
Echipa Georgiei îşi continuă dominaţia în Rugby Europe Championship, după ce a câştigat duminică al 16-lea său titlu, învingând XV-le Portugaliei cu 36-10 (12-3) în finala disputată...
Cine este marele câștigător al turneului de la Indian Wells
Carlos Alcaraz s-a impus cu 7-6 (5), 6-1 în fața lui Daniil Medvedev și a reușit astfel să cu cucerească marele trofeu de la Indian Wells. Ibericul și-a apărat astfel titlul câștigat...