Turneul de la Madrid: finala de cinci stele pe tabloul feminin. Cu cine va juca lidera mondiala Ashleigh Barty

Joi, 06 Mai 2021, ora 23:39
7928 citiri
Aryna Sabalenka

Jucatoarea belarusa Arina Sabalenka, locul 7 WTA si favorita 5, s-a calificat joi in finala turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid, in care o va intalni pe sportiva australiana Ashleigh Barty, liderul mondial, conform news.ro.

Sabalenka a invins-o in semifinale pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 41 mondial, scor 6-2, 6-3, intr-o ora si 3 minute.

Barty a trecut in semifinale de spaniola Paula Badosa, numarul 62 mondial, scor 6-4, 6-3, intr-o ora si 15 minute.

Arina Sabalenka si Ashleigh Barty au mai fost adversare de sapte ori. In patru meciuri s-a impus Barty, iar in trei Sabalenka. Ultima data, ele au jucat finala turneului de la Stuttgart, la 25 aprilie, meci in care s-a impus australianca.

Columbia, prea bună pentru România. Tricolorii și-au salvat onoarea în ultimele minute. Filmul meciului
Echipa naţională a României a pierdut marţi seara, scor 2-3, în faţa echipei naţionale a Columbiei, într-un meci amical disputat la Madrid. Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul...
Cum s-a terminat România - Columbia, cu Hagi și Asprilla printre marcatori. Final de meci electrizant, cu revenire de la 0-3
Meciul amical România - Columbia a avut loc, marţi, de la ora 21.30, pe arena echipei Atletico Madrid, ”Wanda Metropolitano”. România a reîntâlnit Columbia după ce a învins-o cu...