Nadal l-a invins pe Djokovici in finala de la US Open, dupa un meci de zile mari

Marti, 10 Septembrie 2013, ora 07:42
4121 citiri

Spaniolul Rafael Nadal a reusit sa castige finala turneului de la US Open, dupa ce l-a invins in ultimul act al competitiei pe sarbul Novak Djokovici, scor 6-2, 3-6, 6-4, 6-1.

Spectacol total in finala turneului american, pe care Rafael Nadal a reusit sa si-o adjudece la capatul unui meci de trei ore si 21 de minute.

Rafael Nadal a avut un start perfect de meci, a castigat primul set fara probleme, insa Djokovici a revenit superb, impunandu-se in actul secund.

In cel de-al treilea set, Djokovici a ratat sansa sa se distanteze la 3-0, iar acest lucru i-a permis lui Nadal sa capete incredere si sa intoarca rezultatul pentru a face 2-1 la seturi. Rasturnarea de situatie l-a demoralizat pe sarb, care a pierdut si setul al patrulea si, totodata, finala.

Pentru Nadal, acesta a fost al 13-lea succes intr-o finala de Grand Slam.

Spaniolul a primit un cec in valoare de 2,6 milioane de dolari pentru castigarea turneului si inca 1 milion pentru ca a incheiat primul in US Open Series.

In istoria confruntarilor directe, Nadal a reusit sa se distanteze la 22 de victorii obtinute in fata lui Novak Djokovici.

La feminin, finala a fost castigata de americanca Serena Williams.

C.S.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...