Turneul de la Madrid: rezultat "bomba" in sferturile de finala. Cine l-a invins pe "regele zgurii" Rafael Nadal

Vineri, 07 Mai 2021, ora 18:43
5206 citiri
Rafael Nadal

Tenismenul spaniol Rafael Nadal (34 de ani, locul 2 ATP) a suferit vineri o infrangere surprinzatoare in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Considerat "regele zgurii", de cinci ori castigator la Madrid, Nadal a fost invins de jucatorul german Alexander Zverev, numarul 6 mondial, cu scorul de 6-4, 6-4.

Aceasta e prima victorie obtinuta de Zverev in fata lui Nadal pe zgura, suprafata de joc favorita a spniolului.

In semifinale, Zverev (cap de serie 5) se va intalni cu favoritul numarul 3 al turneului, austriacul Dominic Thiem.

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....