Simona Halep, victorie muncita cu Dayana Yastremska, in optimile turneului de la Roma. Cu cine va juca in sferturi

Vineri, 18 Septembrie 2020, ora 15:23
21389 citiri

Simona Halep, a doua jucatoare a lumii si cap de serie numarul 1 la turneul de la Roma, a intalnit-o astazi pe ucraineanca Dayana Yastremska (locul 29 WTA), meci programat in optimile de finala ale competitiei din capitala Italiei.

Simona Halep a inceput neinspirat partida, fiind condusa la un moment dat cu 3-0, dara a revenit la timp si a intors soarta meciului in favoarea sa, victoria cu 7-5, 6-4 fiind una indiscutabila.

Maine, in sferturile de finala, Simona Halep se va intalni cu o jucatoare din Kazahstan, Yulia Putintseva, care a invins-o astazi pe conationala Elena Rybakina, scor 4-6, 7-6, 6-2.

Desfasurarea LIVE a meciului Halep - Yastremska:

*7-5, 6-4, victorie muncita pentru Simona Halep, care se califica in sferturile de finala.

*5-4, ucraineanca nu renunta.

*5-3 pentru Halep, care e la un singur punct de castigarea meciului.

*Yastremsa isi trece in cont un ghem foarte lung, 4-3 pentru Halep.

*Halep controleaza meciul, 4-2 in setul secund.

*3-2 Halep, doua ghemuri consecutive pentru ucraineanca.

*Descatusata, Simona Halep face rapid 3-0 in setul secund.

*Romanca inchide setul pe propriul serviciu, 7-5

*6-5 pentru Simona Halep, care va servi pentru castigarea setului.

*5-5, setul intra in prelungiri.

*5-4 Yastremska, din nou dupa ce romanca a egalat.

*Halep egaleaza la 3, dar ucraineanca revine in avantaj, 4-3.

*Simona si-a regasit ritmul si a facut doua ghemuri consecutive, 2-3.

*3-0 pentru Yastremska, dupa un ghem echilibrat.

*Start de partida greoi pentru Simona Halep, care cedeaza pe propriul serviciu, 0-2.

*Meciul a inceput cu Yastremska la serviciu, 1-0 pentru ucraineanca.

Discuții intense pentru visul Simonei Halep: ”Pe mai multe canale”
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris...
Anunțul momentului despre Simona Halep: ”M-am ocupat de formular”. E implicat și fostul ei antrenor
Jucătoarea de tenis Simona Halep, care a revenit în competiții la Miami după ridicarea suspendării pentru dopaj, speră în continuare să evolueze la Jocurile Olimpice de la Paris. "Mi-aş...