Un deceniu de rivalitate Simona Halep - Serena Williams. E fascinant ce s-a intamplat la primul meci direct

Luni, 15 Februarie 2021, ora 10:59
7782 citiri
Simona Halep si Serena Williams

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, va juca marti in compania Serenei Williams, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, in sferturile de finala ale turneului Australian Open.

Romanca s-a calificat duminica pentru a cincea oara in Top 8 la competitia de la Melbourne dupa ce a invins-o, in optimi, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, pe poloneza Iga Swiatek, locul 17 WTA si cap de serie numarul 15.

Serena Williams conduce cu 9-2 in intalnirile cu Simona Halep, ultima victorie apartinandu-i romancei, scor 6-2, 6-2, in finala turneului de la Wimbledon din 2019. In acelasi an, cele doua jucatoare s-au intalnit si la Australian Open, cand Williams a castigat in trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, in optimile de finala.

"Sunt obisnuita sa joc cu Serena, am facut-o de multe ori si stiu la ce sa ma astept, voi incerca sa-mi fac jocul meu si sa fiu increzatoare", a spus Halep despre viitoarea sa adversara, amintindu-si de deceniul de rivalitate intre ea si celebra americanca.

Extrem de interesanta este povestea primului meci direct dintre cele doua tenismene, petrecut in 2011, in turul al doilea al turneului de la Wimbledon. La acea vreme, Simona Halep avea doar 19 ani si era o jucatoare aproape anonima, cea mai buna performanta a sa fiind un tur trei la Australian Open, in acelasi an. In schimb, Serena Williams venea dupa mai mult de un an de pauza fortata, cauzata de cateva probleme de ordin medical.

La ora meciului cu Halep, Serena Williams avea deja in palmares 13 trofee de Grand Slam si era detinatoarea titlului la Wimbledon, astfel ca pleca din postura de mare favorita. Simona n-a tinut cont de acest detaliu statistic si a supus-o pe Serena unui meci lung, romanca reusind chiar sa castige primul set cu 6-3. Lipsa de experienta a compatrioatei noastre si-a pus apoi amprenta asupra cursului jocului, Serena Williams revenind si castigand urmatoarele doua seturi, cu 6-2 si 6-1.

VIDEO De ce Serena Williams nu o va uita niciodata pe Simona Halep

Serena Williams ii provoaca amintiri placute Simonei Halep. "Cea mai buna zi din viata mea a fost cand am invins-o la Wimbledon". Ce spune despre meciul din sferturi

Cati bani a castigat Simona Halep dupa succesul cu Iga Swiatek din optimi

Discuții intense pentru visul Simonei Halep: ”Pe mai multe canale”
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris...
Anunțul momentului despre Simona Halep: ”M-am ocupat de formular”. E implicat și fostul ei antrenor
Jucătoarea de tenis Simona Halep, care a revenit în competiții la Miami după ridicarea suspendării pentru dopaj, speră în continuare să evolueze la Jocurile Olimpice de la Paris. "Mi-aş...