Cum s-a descurcat Kim Clijsters la al doilea meci de la revenirea in tenis

Miercuri, 04 Martie 2020, ora 10:01
5839 citiri

Kim Clijsters, fosta numarul unu mondial, a fost eliminata in primul tur al turneului WTA de la Monterrey (Mexic), fiind invinsa in doua seturi, 6-3, 7-5, de britanica Johanna Konta, intr-o partida disputata marti.

Clijsters (36 ani) s-a inclinat dupa o ora si 25 minute de joc in fata favoritei numarul 2 al competitiei mexicane, dotata cu premii totale in valoare de 275.000 de dolari.

Acesta a fost al doilea meci disputat de belgianca de la revenirea sa in circuitul feminin, dupa o pauza de sapte ani. Luna trecuta, ea s-a inclinat tot in primul tur la Dubai, in fata spaniolei Garbine Muguruza, finalista ultimului Open al Australiei.

O alta "veterana" a circuitului WTA, belarusa Victoria Azarenka, numarul 7 pe lista favoritelor, a fost invinsa la randul ei in meciul de debut, in doua seturi simetrice, 6-2, 6-2, de slovena Tamara Zidansek. Azarenka a disputat cu aceasta ocazie primul sau meci din 2020.

In schimb, principala favorita de la Monterrey, ucraineanca Elina Svitolina, s-a calificat fara probleme in optimile de finala, impunandu-se cu 6-3, 6-2 in partida cu muntenegreanca Danka Kovinic.

Anastasia Potapova (Rusia) - Giulia Gatto-Monticone (Italia) 6-4, 4-6, 6-4

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...