Romania pierde in Cupa Davis in fata Austriei, dupa un meci mare facut de Frunza cu locul 7 mondial

Duminica, 17 Septembrie 2017, ora 17:11
13349 citiri

Romania a pierdut meciul cu Austria din Cupa Davis, din cadrul turului I al barajului de mentinere in Grupa I, Zona Europa/Africa, asta dupa ce duminica, Dominic Thiem a dispus de tanarul Nicolae Frunza, care a lasat totusi o impresie admirabila.

Chiar daca romanul are 19 ani si ocupa locul 611 in lume, acesta l-a pus serios la lucru pe Thiem, 7 ATP, om care l-a invins in acest an si pe liderul mondial Nadal, dar si pe fostul loc 1 Novak Djokovici. Scorul a fost 7-6, 7-6, 6-3.

Au fost prime doua seturi care s-au decis la tiebreak, si asta dupa ce Frunza a servit chiar sa inchida primul set, la 6-5.

Experienta lui Thiem s-a vazut de fiecare data, in ambele tiebreakuri, pe care le-a castigat la 2 si la 3.

Setul 3 a fost o simpla formalitate pentru jucatorul austriac, jucator care a castigat cu 6-3 in aceasta mansa.

Partida a durat 2 ore si 23 de minute, Thiem laudandu-l cateva secunde in sir la finalul partidei pe tanarul roman.

Romania mai are un meci de jucat pana sa retrogradeze definitiv din Zona Euro/Africana I, si anume un meci cu Israel, tara care a pierdut in aceeasi faza cu Romania partida de acasa cu Ucraina, 0-3 dupa primele doua zile.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 6-3 pentru Thiem!

17.05: 5-3 pentru Thiem, care serveste acum pentru meci!

16.43: A clacat Frunza si asta se vede in acest set, este 3-0 pentru Thiem.

Inca un tiebreak pierdut de roman, se simte aici experienta mare a locului 7 mondial, este 2-0 la seturi! A fost 7-3 in tiebreak pentru austriac.

16.24: 6-5 pentru Frunza, care se afla din nou aproape sa castige un set.

16.11: 4-3 pentru roman, care a avut mari emotii la 3-3, Thiem a avut multe sanse de break.

15.58: 3-2 Frunza, se merge cap la cap in acest set, nu cedeaza nimic Niculae.

15.51: Frunza incepe bine si setul 2, nu este demoralizat dupa pierderea primei manse, are 2-1!

Final de set, 7-6 dupa 7-2 in tiebreak. Sa remarcam insa evolutia de exceptie a tanarului nostru jucator de pe locul 611 in lume!

15.36: Rebreak facut de Thiem, este 6-6 si avem tiebreak.

15.33: Frunza face break, are 6-5 si serveste pentru set!

15.30: 5-5, romanul nostru de 19 ani se tine foarte bine in acest set, in care Thiem a avut 2-0 si 4-2.

15.25: 5-4 pentru Thiem, dar cel care va servi acum este Frunza.

15.11: 4-2 Thiem acum, se joaca in cicluri de cate doua puncte pentru fiecare tenismen.

15.03: Frunza face doua puncte la rand, 2-2, a facut rebreak Nicu, care joaca fara emotii in fata locului 7 mondial.

14.53: Inceput mult mai bun al lui Thiem, care are 2-0 si domina partida.

Incepe partida, cu Thiem la serviciu!

14.40: Ne pregatim de meci, cei doi jucatori au iesit la incalzirea oficiala.

14.08: Austriecii au facut un nou anunt oficial, partidele vor incepe de la 14.30.

12.37: Organizatorii au anuntat inca o amanare, partida nu poate incepe inainte de ora 14!

12.04: Apar informatii de ultima ora de la Wels, ploua torential si momentan jocul nu poate incepe. Partida a fost amanata cu o ora, daca ploaia va sta, jocul va incepe la ora 13.

11.33: Frunza are 19 ani si va implini 20 abia in luna noiembrie. Thiem si Frunza s-au duelat si in partida de dublu de sambata, acolo unde de multe ori tanarul roman l-a surprins pe locul 7 mondial ATP.

11.30: Andrei Pavel a facut o schimbare in echipa, iar in locul lui Dragos Dima, cel care trebuia sa fie titular in aceasta dupa-amiaza, va intra Nicu Frunza, cel care a lasat o atat de buna impresie in partida de dublu de sambata.

Tecau si Frunza au reusit sambata la pranz marea surpriza, invingand cuplul Thiem/Oswald, dupa 2 ore si 59 de minute, scor 7-6 (1), 6-2, 6-7 (5), 6-3.

Romania obtine prima victorie in duelul cu Austria din Cupa Davis

In prima zi, Borza si Dima au pierdut extrem de clar meciurile de simplu, vineri, fiind invinsi de Gerald Melzer si Dominic Thiem. Doar Dima a reusit sa ia un set, in faza lui Melzer, pierzand 1-3.

Trebuie spus ca invingatoarea duelului Austria - Romania va evolua si anul viitor in Grupa I Euro/Africana, iar invinsa va mai disputa un meci, decisiv, pentru mentinerea/retrogradarea in/din acest esalon, cu echipa care va pierde jocul Israel - Ucraina, joc care se disputa in aceeasi perioada.

Partida este televizata de DigiSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Romania Austria live text, #Cupa Davis Romania Austria, #Romania meci de baraj Austria Cupa , #stiri tenis