Cupa Davis, sferturi de finală: dramatism în confruntarea Germania - Marea Britanie. Calificarea s-a decis la ”dublu”

Miercuri, 01 Decembrie 2021, ora 09:27
2302 citiri

Fără Alexander Zverev, locul 3 ATP, câştigătorul Turneului Campionilor, Germania a învins, marţi, la Innsbruck, cu scorul de 2-1, echipa Marii Britanii şi s-a calificat în semifinalele Cupei Davis pentru prima dată din 2007.

Calificarea s-a jucat la meciul de dublu, în care Kevin Krawietz, fostul coechipier al lui Horia Tecău, şi Tim Puetz au câştigat un meci de două ore cu Joe Salisbury şi Neal Skupsky, scor 7-6 (10), 7-6 (5).

În primul meci, Daniel Evans, locul 25 ATP, l-a întrecut, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Peter Gojowczyk, locul 86 ATP, în numai 55 de minute de joc.

Egalarea a fost reuşită de Jan-Lennard Struff, locul 51 ATP, după partida de două ore câştigată împotriva lui Cameron Norrie, locul 12 ATP, scor 7-6 (6), 3-6, 6-2.

În penultimul act, Germania va da piept cu învingătoarea din întâlnirea Rusia - Suedia, programată joi.

Şi pe partea cealaltă a tabloului se cunoaşte o semifinalistă, Croaţia, care a trecut, cu 2-1, de Italia. Adversarii croaţilor vor fi cunoscuţi după meciul Serbia - Kazahstan, care va avea loc miercuri.

Semifinalele Cupei Davis sunt programate vineri, iar finala, duminică.

Germania s-ar putea afla într-o situaţie fără ieşire în cazul unei invazii ruse în Ucraina, între principalul ei furnizor de gaze şi cei mai importanţi aliaţi de securitate ai săi,...
Atmosferă incendiară în parlamentul britanic, în urma acuzațiilor ce i se aduc premierului Boris Johnson. ”În numele lui Dumnezeu, pleacă”
Guvernul britanic este acuzat că i-a intimidat şi a încercat să-i ”şantajeze” pe mai mulți opozanți parlamentari ai premierului Boris Johnson. Johnson se confruntă cu apeluri tot mai...