Cupa Davis, sferturi de finală: dramatism în confruntarea Germania - Marea Britanie. Calificarea s-a decis la ”dublu”

Miercuri, 01 Decembrie 2021, ora 09:27
2544 citiri
Germania a sărbătorit calificarea

Fără Alexander Zverev, locul 3 ATP, câştigătorul Turneului Campionilor, Germania a învins, marţi, la Innsbruck, cu scorul de 2-1, echipa Marii Britanii şi s-a calificat în semifinalele Cupei Davis pentru prima dată din 2007.

Calificarea s-a jucat la meciul de dublu, în care Kevin Krawietz, fostul coechipier al lui Horia Tecău, şi Tim Puetz au câştigat un meci de două ore cu Joe Salisbury şi Neal Skupsky, scor 7-6 (10), 7-6 (5).

În primul meci, Daniel Evans, locul 25 ATP, l-a întrecut, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Peter Gojowczyk, locul 86 ATP, în numai 55 de minute de joc.

Egalarea a fost reuşită de Jan-Lennard Struff, locul 51 ATP, după partida de două ore câştigată împotriva lui Cameron Norrie, locul 12 ATP, scor 7-6 (6), 3-6, 6-2.

În penultimul act, Germania va da piept cu învingătoarea din întâlnirea Rusia - Suedia, programată joi.

Şi pe partea cealaltă a tabloului se cunoaşte o semifinalistă, Croaţia, care a trecut, cu 2-1, de Italia. Adversarii croaţilor vor fi cunoscuţi după meciul Serbia - Kazahstan, care va avea loc miercuri.

Semifinalele Cupei Davis sunt programate vineri, iar finala, duminică.

Iranul amenință că va răspunde „în câteva secunde” Israelului cu „arme neutilizate până acum”. „Avem planuri pentru toate scenariile” VIDEO
Iranul a avertizat în ultimele ore că va răspunde în câteva secunde cu arme neutilizate până acum unor posibile represalii ale Israelului după atacul iranian cu drone şi rachete de...
Aluminiul, cuprul și nichelul se scumpesc după ce SUA și Marea Britanie au interzis importul acestor metale din Rusia
Prețul aluminiului, nichelului şi cuprului a crescut la London Metal Exchange (LME), după ce Statele Unite şi Regatul Unit au interzis importul acestor metale de origine rusă, în cadrul...