Cupa Davis, sferturi de finală: Serbia lui Novak Djokovic, pusă la grea încercare de Kazahstan. Cum s-a descurcat liderul ATP

Joi, 02 Decembrie 2021, ora 08:26
2112 citiri
Novak Djokovic

Liderul ATP Novak Djokovic a avut o contribuţie majoră la calificarea Serbiei în semifinalele Cupei Davis, evoluând şi la simplu şi la dublu în întâlnirea cu Kazahstan, încheiată cu scorul de 2-1.

După ce Miomir Kecmanovic, locul 69 ATP, a ratat patru mingi de meci în partida trei ore şi 18 minute, pierdută, cu scorul de 6-7 (5), 6-4, 6-7 (11), în faţa lui Mihail Kukuşkin, locul 182 ATP, Djokovic l-a întrecut cu 6-3, 6-4, pe Alexander Bublik, locul 36 ATP, şi a egalat scorul întâlnirii.

Punctul decisiv a fost obţinut de perechea sârbă Novak Djokovic/Nikola Cacic, care s-a impus cu 6-2, 2-6, 6-3, în faţa culului Andrei Golubev/Aleksandr Nedoviesov.

Adversara Serbiei din semifinale va fi Croaţia. Întâlnirea este programată vineri.

Ultima înfruntare din sferturi, Rusia - Suedia, va avea loc joi. Învingătoarea va evolua, sâmbătă, în penultimul act, cu Germania.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...