Saptamana de vis a tenismenei Gabriela Ruse. Urcare spectaculoasa in clasamentul WTA dupa victoria de la Hamburg

Duminica, 11 Iulie 2021, ora 15:49
6260 citiri
Gabriela Ruse

Elena-Gabriela Ruse, locul 198 WTA, venita din calificari, a castigat turneul de categorie WTA 250 de la Hamburg, cu premii de 189.708 euro. Este primul titlu WTA al carierei pentru Ruse, conform news.ro.

Ea a invins-o, in finala, cu scorul de 7-6 (6), 6-4, pe germana Andrea Petkovici, locul 130 WTA.

Meciul a durat doua ore si 10 minute. Ruse a revenit in setul doi dupa ce a fost condusa cu 3-0.

Jucatoarea romana si-a asigurat un premiu de 25.548 de euro si 292 de puncte WTA.

Succesul de duminica ii permite sportivei de 23 de ani apropierea de Top 130 WTA, urmand ca de luni sa fie pe locul 131 sau 132. Ea isi depaseste cea mai buna clasare din cariera, locul 159 WTA.

Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...
A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...