N-a mers la Olimpiadă, dar face furori în Polonia. Irina Begu a ajuns principala favorită a turneului

Marti, 20 Iulie 2021, ora 16:14
5109 citiri
Irina Begu

Irina Begu, locul 81 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, marţi, în turul al doilea al turneului de categorie WTA 250 de la Gdynia, conform news.ro.

Ea a învins-o, în prima manşă cu scorul de 6-1, 6-2, pe elveţianca Ysaline Bonaventure, locul 127 WTA, după un meci care a durat o oră şi 13 minute.

În optimi, Begu va evolua cu poloneza Katarzyna Kawa, locul 143 WTA, sau cu croata Tereza Mrdeza, locul 223 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser.

Calificarea în manşa a doua este recompensată cu un premiu de 4.000 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Begu este jucătoarea cel mai bine clasată care evoluează la turneul polonez, după ce principalele favorite s-au retras. Românca a refuzat participarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, justificând decizia prin unele probleme medicale cu care se confruntă.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...