Tenismenele Jaqueline Cristian si Gabriela Ruse vor fi adversare in sferturile turneului de la Istanbul

Miercuri, 28 Octombrie 2020, ora 18:38
2289 citiri
Jaqueline Cristian si Elena Ruse

Jucatoarele romane de tenis Jaqueline Cristian si Gabriela Ruse vor fi adversare in sferturile de finala ale turneului ITF de la Istanbul, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, dupa victoriile obtinute miercuri.

Conform agerpres.ro, Cristian (22 ani, 169 WTA), a treia favorita, a dispus de turcoaica Pemra Ozgen (34 ani, 211 WTA) cu 6-1, 6-2, intr-o ora si 13 minute.

Ruse (22 ani, 176 WTA) a trecut de ucraineanca Daria Snigur (18 ani, 223 WTA), cu 7-6 (2), 6-3, dupa o ora si 39 de minute, in care a reusit 7 asi.

Jaqueline Cristian si Gabriela Ruse se vor infrunta pentru a doua oara, dupa ce Jaqueline s-a impus cu 6-4, 6-3 in prima lor confruntare, in 2017, in sferturile turneului ITF de la Mamaia (25.000 dolari).

La dublu, Cristian si Ruse, favoritele numarul doi, s-au calificat miercuri in semifinale dupa 5-7, 7-5 (1), 10-7 cu cuplul Salimar Talbi (Belarus)/Anastasia Zaharova (Rusia), la capatul a doua ore de joc. In penultimul act, romancele vor infrunta castigatoarele din meciul Cemre Anil (Turcia)/Suzan Lamens (Olanda) - Valentini Grammatikopoulou (Grecia)/Reka-Luca Jani (Ungaria/N.4)

A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
A înlocuit-o pe Halep la Madrid! Meciul decisiv se va juca azi
Jaqueline Cristian a înlocuit-o practic pe Simona Halep în turneul de la Madrid și joacă meciul decisiv astăzi, de la ora 16.30. Cristian este a treia româncă ce a ajuns pe tabloul...