Italianca Jasmine Paolini a făcut turneul vieții la Portoroz. Românca Sorana Cîrstea, printre ”victime”

Luni, 20 Septembrie 2021, ora 09:01
2728 citiri
Jasmine Paolini

Jucătoarea italiană Jasmine Paolini (25 de ani), locul 87 WTA, a câştigat, duminică, primul ei trofeu din carieră, unul de categorie WTA 250, la Portoroz, conform news.ro.

Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 7-6 (4), 6-2, pe americanca Alison Riske, locul 38 WTA şi cap de serie numărul 3, după un meci care durat o oră şi 45 de minute.

În sferturi, Jasmine Paolini trecuse de românca Sorana Cîrstea, cu 6-4, 4-6, 6-1.

Învingătoarea va primi 23.548 de euro şi 280 de puncte WTA, iar învinsa, 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

După acest succes, Paolini, 25 de ani, a urcat de pe locul 87 pe locul 64, iar Riske, 31 de ani, de pe locul 38 pe 32.

Simona Halep (31 de ani, 10 WTA), suspendată pentru dopaj din circuitul WTA, trebuia să participe la începutul lunii decembrie la un turneu demonstrativ la Johannesburg (Africa de Sud),...
Cum s-a distrat o jucătoare de top la turneul la care trebuia să participe și Simona Halep FOTO
Simona Halep a fost suspendată provizoriu din tenis și a ratat prezența la două turnee importante de la acest sfârșit de an. Halep trebuia să fie prezentă zilele acestea la Johannesburg,...