Italianca Jasmine Paolini a făcut turneul vieții la Portoroz. Românca Sorana Cîrstea, printre ”victime”

Luni, 20 Septembrie 2021, ora 09:01
2824 citiri
Jasmine Paolini

Jucătoarea italiană Jasmine Paolini (25 de ani), locul 87 WTA, a câştigat, duminică, primul ei trofeu din carieră, unul de categorie WTA 250, la Portoroz, conform news.ro.

Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 7-6 (4), 6-2, pe americanca Alison Riske, locul 38 WTA şi cap de serie numărul 3, după un meci care durat o oră şi 45 de minute.

În sferturi, Jasmine Paolini trecuse de românca Sorana Cîrstea, cu 6-4, 4-6, 6-1.

Învingătoarea va primi 23.548 de euro şi 280 de puncte WTA, iar învinsa, 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

După acest succes, Paolini, 25 de ani, a urcat de pe locul 87 pe locul 64, iar Riske, 31 de ani, de pe locul 38 pe 32.

Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
Tragere la sorți de coșmar pentru românce la WTA Madrid. Ce s-a întâmplat cu Simona Halep
Organizatorii turneului WTA 1000 de la Madrid au efectuat duminică tragerea la sorți a tabloului principal feminin, acolo unde se află trei jucătoare din România. În absența Simonei...