Turneul de la Madrid: finala de cinci stele pe tabloul feminin. Cu cine va juca lidera mondiala Ashleigh Barty

Joi, 06 Mai 2021, ora 23:39
7928 citiri
Aryna Sabalenka

Jucatoarea belarusa Arina Sabalenka, locul 7 WTA si favorita 5, s-a calificat joi in finala turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid, in care o va intalni pe sportiva australiana Ashleigh Barty, liderul mondial, conform news.ro.

Sabalenka a invins-o in semifinale pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 41 mondial, scor 6-2, 6-3, intr-o ora si 3 minute.

Barty a trecut in semifinale de spaniola Paula Badosa, numarul 62 mondial, scor 6-4, 6-3, intr-o ora si 15 minute.

Arina Sabalenka si Ashleigh Barty au mai fost adversare de sapte ori. In patru meciuri s-a impus Barty, iar in trei Sabalenka. Ultima data, ele au jucat finala turneului de la Stuttgart, la 25 aprilie, meci in care s-a impus australianca.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...