Turneul de la Monte Carlo: victoria carierei pentru grecul Tsitsipas. Momente emotionante la final

Duminica, 18 Aprilie 2021, ora 18:32
4075 citiri
Stefanos Tsitsipas

Grecul Stefanos Tsitsipas l-a invins duminica pe rusul Andrei Rublev dupa doua seturi simetrice, 6-3, 6-3, in finala turneului de tenis ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 2.082.960 euro, conform agerpres.ro.

Stefanos Tsitsipas, 22 de ani, locul 5 ATP, favorit nr. 4, a castigat astfel in premiera un turneu ATP Masters 1000, dupa ce a controlat clar finala, care a durat o ora si 11 minute. Tsitsipas a obtinut a doua mare victorie a carierei, dupa Turneul Campionilor din 2019, noteaza AFP. El a mai castigat patru turnee in circuitul ATP (Stockholm 2018, Marsilia si Estoril 2019, Marsilia 2020).

"Sunt coplesit de emotie. Este cea mai frumoasa victorie din viata mea pana acum", a declarat grecul, dupa ce a cazut in genunchi pe teren. De asemenea, Stefanos a oferit clipe emotionante in comapnia tatalui sau, care a jucat un rol urias in ascensiunea tenismenului elen.

Andrei Rublev, 23 de ani, locul 8 mondial, favorit numarul 6, a fost la prima sa finala intr-un turneu ATP Masters 1.000. El s-a impus vineri in sferturi in fata spaniolului Rafael Nadal, locul 3 ATP si cap de serie N. 3, cel care a cucerit de unsprezece ori trofeul pe zgura din Principatul Monaco.

S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...
Tenismena care și-a pus la punct rivalele. Poate câştiga orice Grand Slam
Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina este în acest moment numărul 4 WTA, favorită nr. 4, și a câştigat duminică turneul WTA 500 de la Stuttgart (Germania).. Turneul este extrem de...