Nadal l-a invins pe Djokovici in finala de la US Open, dupa un meci de zile mari

Marti, 10 Septembrie 2013, ora 07:42

Spaniolul Rafael Nadal a reusit sa castige finala turneului de la US Open, dupa ce l-a invins in ultimul act al competitiei pe sarbul Novak Djokovici, scor 6-2, 3-6, 6-4, 6-1.

Spectacol total in finala turneului american, pe care Rafael Nadal a reusit sa si-o adjudece la capatul unui meci de trei ore si 21 de minute.

Rafael Nadal a avut un start perfect de meci, a castigat primul set fara probleme, insa Djokovici a revenit superb, impunandu-se in actul secund.

In cel de-al treilea set, Djokovici a ratat sansa sa se distanteze la 3-0, iar acest lucru i-a permis lui Nadal sa capete incredere si sa intoarca rezultatul pentru a face 2-1 la seturi. Rasturnarea de situatie l-a demoralizat pe sarb, care a pierdut si setul al patrulea si, totodata, finala.

Pentru Nadal, acesta a fost al 13-lea succes intr-o finala de Grand Slam.

Spaniolul a primit un cec in valoare de 2,6 milioane de dolari pentru castigarea turneului si inca 1 milion pentru ca a incheiat primul in US Open Series.

In istoria confruntarilor directe, Nadal a reusit sa se distanteze la 22 de victorii obtinute in fata lui Novak Djokovici.

La feminin, finala a fost castigata de americanca Serena Williams.

C.S.

Articol citit de 3539 ori

7 comentarii

cel mai mare jucator

cand vom aduna titlurile si banii castigati ....

Nadal este o masina care joaca tenis, nu este om!!

Nici n-am putut sa ma mai uit dupa primul set si 1-1 in setul 2! Mi-am dat seama ca Nadal nu are nici un pic de imaginatie sau spectacol in jocul lui. El este ca un robot teleghidat, are un sistem radar care detecteaza mingea cand este in terenul lui si o loveste! Tenisul jucat de el nu are legatura cu sportul! Este ceva mecanic! Este adevarat ca Djokovici venea dupa o semifinala grea cu Wawrinka, dar cred ca tot nu avea sanse in fata unui robot detector de obiecte zburatoare!!

Federer

Totusi, e un sport in care cel mai bun castiga. Nu conteaza cum. Spectacolul da, este de apreciat, dar nu risca niciunul sa il faca, nu in finala... mie cel mai mult de exemplu imi place Federer, si tocmai pentru acest lucru, ca functioneaza ca un ceas elvetian...fara "ca stai, ca sa vezi, ca nu stiu ce"

Federer

a pierdut meciuri din cauza ca a jucat la risc de multe ori. Ca a fost comparat cu un ceas elvetial asta s-a datorat muncii foarte mari pe care a depus-o. Ca sa lovesti mingea cu precizia aia iti trebuie mii de ore de antrenament. Nimic nu vine de la sine in tenis. Iar faptul ca Nadal, dupa 7 luni de pauza, a revenit cu un joc total schimbat, cu niste lovituri cu in spin mult mai puternic decat inainte si cu o serva absolut devastatoare asta inseamna mii de ore de munca. Povestea pe care o spune Nadal ca nu s-a atins de racheta 7 luni, e pentru prostii care nu au creier sa gandeasca singuri

Ce stie taranul

ce este sofranul...

Rafael Nadal

nu a scapat nici de aceasta data prilejul de a ne reaminti de genunchiul lui care inca nu este refacut complet. Asta a declarat in conferinta de presa de dupa meci, ca genunchiul inca il mai doare dar asta nu il impiedice sa joace. Este clar ca aceasta ultima 'accidentare' nu a fost decat un mijloc de a-si spala imaginea dupa infrangerea rusinoasa din meciul cu Rosol de anul trecut. Totul nu este decat campanie de imagine. Dupa fiecare turneu la care a participat anul acesta nu a uitat sa ne reaminteasca de genunchiul lui. Iar "agentul lui publicitar", Patrick McEnroe nu uita sa aminteasca de accidentarea sau grava accidentare a lui Nadal de fiecare data cand comenteaza meciuri de tenis la televiziunile americane si cand vine vorba de Nadal. Probabil ca mananca si el o paine mai usoara din toata povestea asta. Nu ne spune insa nimeni prin ce baruri s-a accidentat Nadal la genunchi ca jucand tenis nu s-a accidenta cu siguranta. Ultimul meci jucat inainte de asa zisa accidentare a fost cel cu Rosol in care , dupa modul cum alerga si lovea mingea, nu reiesea deloc ca ar fi avut vre-o problema la genunchi. Ca doar si un junghi sa ai la genunchi si nu mai poti alerga. Del Potro a avut intr-un meci un spasm muscular, carcel cum ii spumen noi pe romaneste si nu a mai putut sta in picioare. A avut nevoie de masaj vre-o 5 minute ca sa isi poate relua meciul

Mestere ziare.com uneori mai si gandesti sau doar te scarpini undeva

"In cel de-al treilea set, Djokovici a ratat sansa sa se distanteze la 3-0"

Daca dupa doua seturi era 1-1, cum putea Djokovici sa se distanteze in al treilea set la 3-0?