O nouă puștoaică face senzație în circuitul WTA. A câștigat al doilea trofeu al anului și a învins-o pe Emma Răducanu

Luni, 20 Septembrie 2021, ora 08:42
24604 citiri

Jucătoarea daneză de tenis Clara Tauson (70 WTA) a câştigat duminică finala turneului de la Luxemburg (WTA), dotat cu premii totale de 189.708 euro, după ce a învins-o surprinzător în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-4, pe deţinătoarea trofeului, letona Jelena Ostapenko (30 WTA, favorită nr. 3), conform agerpres.ro.

Tauson s-a impus după două ore şi 5 minute de joc, ea reuşind 8 aşi pe parcursului meciului şi comiţând o singură dublă greşeală. Ostapenko a avut 2 aşi şi a comis 4 duble greşeli.

În martie acest an, Tauson (18 ani) câştiga la Lyon primul titlu din carieră în circuitul profesionist feminin, întrecând-o în finală pe elveţianca Viktorija Golubic, cu 6-4, 6-1, ambele jucătoare venind atunci din calificări. În schimb, în circuitul ITF, eşalon inferior WTA, daneza câştigase 9 titluri dintre care două la începutul acestui an.

La finele lui august, Clara Tauson o învingea pe jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu, cea care avea să câştige US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, cu 6-1, 2-6, 6-4, în finala turneului WTA 125 de la Chicago.

Noul clasament WTA, care va apărea luni, după turneul de la Indian Wells, va cuprinde câteva schimbări în vârful ierarhiei (Top 30), acolo unde se află Simona Halep, Bianca Andreescu și...
Poze unicat din copilăria Emmei Răducanu. Cum arăta tenismena în apa mării și în preajma animalelor FOTO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu (18 ani) a explodat în acest an în circuitul WTA, reușind să câștige în mod miraculos și un titlu de Grand Slam, la US Open....