Rafa Nadal, serios accidentat, invins in finala Australian Open de Wawrinka

Duminica, 26 Ianuarie 2014, ora 13:23
5935 citiri

Stanislas Wawrinka este noul campion de la Australian Open, in primul turneu de Mare Slem din 2014, dupa o finala in care favoritul numarul 1 Rafa Nadal s-a plans de serioase probleme la spate, fiind aproape sa abandoneze.

Primul set a fost unul care s-a terminat repede, Wawrinka incepand in stil de mare campion meciul. In 17 minute, Stanislas conducea cu 4-1, cu un break avans, Nadal fiind puternic dominat de elvetian.

La 5-3, Nadal a avut cateva sanse de break, trei la rand mai exact, dar le-a ratat si Wawrinka a inchis setul cu 6-3.

Problemele medicale au inceput oarecum brusc pentru Nadal in setul 2, pe care l-a pierdut fara drept de apel, scor 2-6, spaniolul servind extrem de incet din cauza spatelui, el chemand de mai multe ori fizioterapeutul pentru a-si calma durerile.

La 2-1 in setul 2, el a parasit arena pentru a-si continua tratamentul la cabine, Wawrinka protestand la arbitrul de scaun pentru aceasta intrerupere, nejustificata concret de arbitru, care nu i-a explicat in prealabil lui Stan de ce pleaca Nadal la cabine.

In setul 3, desi cu un Nadal care avea lacrimi in ochi si era pe cale sa renunte la final de set doi, lucrurile au luat o intorsatura neasteptata.

Nadal a castigat setul dominand partida, Wawrinka incepand sa fie din ce in ce mai nervos. A fost 6-3 pentru spaniol, care ridica arena in picioare si incepea sa aiba sperante pentru un mare come-back.

Nu a fost sa fie asa, chiar daca setul 4 a inceput strans, cei doi mergand cap la cap pana la 2-2. Au urmat breakuri, cate unul de fiecare, pentru ca Wawrinka sa se distanteze pana la urma la 5-3, servind pentru meci si punctand mingi la rand pentru o victorie in patru seturi.

6-3, 6-2, 3-6, 6-3 a fost scorul final asadar al finalei, Wawrinka cucerind primul sau trofeu de Mare Slem dupa chiar prima sa finala.

Nadal a pierdut sansa de a cuceri al 14-lea titlu de Grand Slem si de a-l egala pe Sampras, ramanand astfel la 4 titluri distanta de rivalul sau Roger Federer, care are 17 titluri in cariera.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#nadal pierde finala australian open, #wawrinka castiga finala australian open, #nadal serios accidentat pierde finala , #stiri tenis