Retragere amara pentru Roberta Vinci la Roma

Luni, 14 Mai 2018, ora 16:17

Roberta Vinci a pierdut inca din primul tur al turneului de la Roma, ultimul din cariera ei!

Tenismena italiana in varsta de 35 de ani, ajunsa pe locul 191 in clasamentul WTA, a fost eliminata de sarboaica Aleksandra Krunic (locul 46 WTA).

Vinci, cu 10 turnee WTA castigata in cariera ei la simplu, a fost invinsa in trei seturi, scor 6-2, 0-6, 3-6.

A fost ultima partida din cariera pentru Roberta Vinci, castigatoare a 5 turnee de Grand Slam la dublu, unde a ocupat si locul 1 WTA.

La simplu, Vinci a disputat o finala de Grand Slam la US Open, in 2015, pierduta in fata conationalei ei Flavia Pennetta, iar cea mai buna clasare WTA a fost in 2016, pozitia a 7-a.

De asemenea, Vinci s-a impus de 4 ori, alaturi de echipa Italiei, in Fed Cup.