Roland Garros 2021 -Schimbarea care i-a adus Soranei Cirstea succesele din 2021: "Pur si simplu asta am facut!"

Sambata, 05 Iunie 2021, ora 07:58
5208 citiri
Sorana Cirstea FOTO facebook

Sorana Cirstea are cel mai bun an din cariera, cu turneu castigat la Istanbul, finala la Strasbourg si acum joaca in optimi la Roland Garros.

Romanca poate urca pana pe locul 36 WTA daca trece in sferturile turneului parizian, fapt care intregeste o jumatate de sezon excelenta pentru sportiva de 30 de ani.

Ea a explicat care este cheia succesului sau, dupa meciul castigat cu Daria Kasatkina.

"A fost cel mai bun meci facut pana acum la Roland Garros. Un meci foarte bun din partea mea, controlat de la inceput pana la sfarsit, un meci solid. Cred ca scorul nu este atat de corect, pentru ca si Daria a jucat foarte bine, a fost un meci de inalta calitate.

Simteam ca daca o las poate sa ma incurce foarte usor. Am reusit sa fiu agresiva, am reusit sa fiu in control, iar pentru mine este o bucurie. Nu mai vad meciurile ca pe un tur 2, tur 3, pur si simplu este un meci de tenis de care ma bucur la maxim. Nu mai joc cu atata presiune, cred ca am facut un progres din acest punct de vedere", a spus Sorana Cirstea, pentru Eurosport.

Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...