Cine este noua stea a tenisului din Rusia

Luni, 12 Aprilie 2021, ora 12:12
3086 citiri
Kudermetova e noua stea a tenisului rusesc

Finala turneului de la Charleston a adus un eveniment important pentru tenisul din Rusia.

Veronika Kudermetova (38 WTA) - Danka Kovinic (91 WTA), scor 6-4, 6-2, intr-un meci care a durat o ora si 36 de minute a fost meciul care a consfintit victoria rusoaicei, care a incheiat turneul fara set pierdut - in sase partide - performanta care mai fusese realizata aici de Serena Williams in 2012.

Kudermetova, care va implini 24 de ani pe 24 aprilie urca astazi pe cel mai bun loc al carierei - 29 WTA (maximul vechi 34 WTA / februarie 2021) si devine astfel cea mai buna jucatoare a Rusiei.

In clasamentul pentru "Porsche Race to Shenzhen", in urma caruia jucatoarele se califica la Turneul campioanelor, ea este pe pe locul 5, dupa un salt de 12 locuri.

Bianca Andreescu a făcut anunțul mult așteptat: ”Cu o săptămână înainte...”
Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (23 de ani), care se apropie de un an de inactivitate în circuitul WTA, a făcut anunțul mult așteptat privind revenirea sa....
Kadîrov suferă de o boală gravă care poate duce la deces. Planurile Moscovei pentru a menține stabilitatea în Cecenia
Liderul cecen Ramzan Kadîrov, om de bază pentru regimul de la Kremlin, suferă de peste cinci ani de necroză pancreatică, o afecțiune care poate duce la deces. El ar fi fost la spitalul...