Roland-Garros 2020. Simona Halep a fost eliminata in optimi de o poloneza de 19 ani. Esec usturator pentru romanca

Duminica, 04 Octombrie 2020, ora 13:18
28580 citiri

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, a jucat duminica in optimile de finala ale turneului de la Roland-Garros impotriva tenismenei poloneze Iga Swiatek (19 ani), locul 54 mondial.

Pana astazi, cele doua jucatoare se mai intalnisera o singura data, tot la Roland-Garros, in 2019, si tot in optimi, romanca impunandu-se atunci cu un scor categoric, 6-1, 6-0.

Din pacate, meciul a fost unul de cosmar pentru Simona Halep, depasita clar de mai tanara sa adversara, care a castigat cu 6-1, 6-2.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, 6-1, 6-2 pentru Iga Swiatek.

*Rabufnire a romancei, 5-2 pentru Swiatek.

*5-1 in setul doi si meciul pare pierdut pentru Simona Halep.

*4-1 Swiatek, dupa un alt ghem disputat. Halep, aproape de eliminare.

*3-1 pentru Swiatek, care nu slabeste ritmul.

*Simona castiga un ghem lung, 2-1 Swiatek.

*2-0 Swiatek, Halep e dominata clar.

*Halep nu gaseste raspuns la jocul polonezei, 1-0 pentru Swiatek in setul doi, cu break.

*Meciul se complica pentru Halep, care a pierdut primul set in 24 de minute, cu 6-1.

*Inca un break Swiatek, 5-1.

*Poloneza revine de la 0-30 si face 4-1.

*Halep pune primul punct pe tabela, 3-1 pentru Swiatek.

*3-0, adversara Simonei se distanteaza.

*Break Swiatek, 2-0.

*Poloneza conduce cu 1-0.

*A inceput meciul, cu Iga Swiatek la serviciu.

Un nume mare din tenis e de partea lui Wozniacki în războiul cu Simona Halep
Simona Halep și Caroline Wozniacki sunt implicate într-un război al declarațiilor, declanșat de afirmația danezei care a spus că jucătoarele suspendate pentru dopaj nu trebuie să...
Darren Cahill, despre cazul Simonei Halep: ”Risipește milioane, trebuie să se descurce mai bine”
Simona Halep s-a întors în țară de la Miami, după ce a primit un wild card pentru turneul din Florida (19-31 martie), care a marcat revenirea sa în circuit după mai bine de un an şi...