Nici urma de accidentare. Simona Halep a debutat la Stuttgart cu o victorie fulger, in 57 de minute. Cu cine va juca in sferturi

Joi, 22 Aprilie 2021, ora 19:07
17200 citiri
Simona Halep

Recuperata dupa o accidentare la umar, Simona Halep (29 de ani, locul 3 mondial) a debutat joi in turneul WTA 500 de la Stuttgart, in meciul din turul doi cu Marketa Vondrousova (locul 20 in lume).

Jucatoarea noastra a defilat si a castigat in numai 57 de minute, scor 6-1, 6-3. In faza urmatoare, a sferturilor de finala, Halep o va intalni pe invingatooarea disputei Belinda Bencic (Elvetia) - Ekaterina Alexandrova (Rusia).

Desfasurarea LIVE a meciului:

*6-3, Simona Halep se califica in sferturi.

*Halep se desprinde, 5-3.

*4-3 pentru jucatoarea noastra.

*3-3, echilibrul se mentine.

*3-2 pentru Halep.

*Simona revine in avantaj, 2-1, dar Vondrousova nu cedeaza, 2-2.

*1-1, cehoaica egaleaza.

*1-0, Halep porneste bine si in setul secund.

*Simona e dezlantuita, 6-1 in numai 26 de minute.

*5-1, Halep se apropie de castigarea primului set.

*Al doilea break facut de romanca, 4-1.

*3-1, Simona se desprinde.

*Break Halep, 2-1.

*Cehoaica a castigat primul ghem, dar Halep a egalat, 1-1.

*A inceput partida, cu Vondrousova la serviciu.

Jucatoarea din Cehia a invins-o in primul tur al competitiei pe compatrioata sa Marie Bouzkova, locul 56 WTA, scor 6-1, 7-6 (6).

Potrivit site-ului WTA, Halep si Vondrousova au mai fost adversare de doua ori, in 2019, la Roma si la Indian Wells, in ambele meciuri impunandu-se sportiva din Cehia.

"Am avut mai mult de doua saptamani de pauza si tratament pentru umar. Ma simt mult mai bine. Imi doresc mult titlul la Stuttgart. Este un turneu minunat si unul dintre obiectivele mele este sa il castig. Vreau sa castig toate turneele pe zgura, daca este posibil", a declarat Halep.

S-a stabilit ora meciului! Când joacă Simona Halep primul meci după ridicarea suspendării
Simona Halep o va înfrunta pe spaniola Paula Badosa, locul 73 WTA, în primul tur al Miami Open, conform tragerii la sorţi care a avut duminică. Turneul de la Miami, de categorie WTA 1000,...
Adevăratul motiv pentru care Simona Halep a ținut să joace la Miami Open
Simona Halep o va înfrunta azi, pe spaniola Paula Badosa, locul 73 WTA, în primul tur al Miami Open. Turneul de la Miami, de categorie WTA 1000, este primul pentru Halep după ce românca a...