Victorii romanesti la Istanbul: Sorana Cirstea si Ana Bogdan, calificate in optimi. Cine sunt viitoarele adversare

Marti, 20 Aprilie 2021, ora 15:02
2709 citiri
Sorana Cirstea

Jucatoarele romane de tenis Sorana Cirstea si Ana Bogdan s-au calificat, marti, in optimile de finala ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, conform agerpres.ro.

Cirstea (31 ani, 67 WTA) a invins-o pe Katerina Kozlova (Ucraina) cu 6-4, 7-6 (6), dupa exact doua ore de joc. Dupa un inceput echilibrat (2-2), romanca s-a desprins la 5-2 in primul set, dar nu a reusit sa se impuna imediat, ratand sase mingi de set, inainte de a castiga cu 6-4.

In actul secund, Cirstea a avut 3-0, 4-1 si 5-2, dar i-a permis adversarei (27 ani,130 WTA) sa revina si sa egaleze, Sorana irosind trei mingi de meci la 6-5. Romanca a reusit sa incline balanta in tiebreak, cu 8-6.

Ana Bogdan (28 ani, 102 WTA) a castigat in doua seturi simetrice in fata japonezei Nao Hibino (26 ani, 82 WTA), cu 6-3, 6-3, dupa o ora si 14 minute.

In primul set, Bogdan a rupt echilibrul la 2-2, reusind trei ghemuri la rand, dupa care s-a impus cu 6-3. In actul al doilea, Bogdan a avut 2-0 si 3-1, a fost egalata, 3-3, dar a facut un nou break, l-a confirmat si a incheiat pe serviciul adversarei (6-3).

Fiecare romanca si-a asigurat un cec de 3.675 dolari si 30 de puncte WTA.

In optimi, Cirstea o va intalni pe rusoaica Anastasia Potapova (20 ani, 76 WTA), care s-a impus in fata compatrioatei Anastasia Pavliucenkova cu 7-6 (2), 6-7 (8), 6-4. Potapova a invins-o pe Cirstea cu 6-4, 6-7 (5), 7-5 in 2019, in sferturi la Budapesta.

Ana Bogdan va juca in turul secund cu castigatoarea meciului dintre Barbora Krejcikova (Cehia), a cincea favorita, si turcoaica Cagla Buyukakcay.

Simona Halep, la coada clasamentului WTA. Pe ce loc este acum românca
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea a coborât un loc şi este pe 30,...
Întâlnire specială pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid: ”Cu frumusețea asta!” FOTO
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 30 mondial, se află în aceste zile la Madrid, unde e calificată direct în turul doi al turneului de 1000 de puncte din capitala Spaniei. Cap de serie...