Turneul ATP de la Paris: eliminare dramatică suferită de Andy Murray. Câte mingi de meci a ratat britanicul

Marti, 02 Noiembrie 2021, ora 09:03
1782 citiri
Andy Murray

Tenismanul scoţian Andy Murray, dublu campion olimpic (2012, 2016), a fost eliminat în primul tur al turneului ATP de la Paris-Bercy, ultimul de categoria Masters 1.000 din acest an, cu 6-4, 5-7, 7-6 (11/9), de lucky loser-ul german Dominik Koepfer, într-o partidă disputată luni.

Koepfer s-a impus în trei ore şi un minut în faţa fostului lider al clasamentului ATP, după ce a salvat şapte mingi de meci în finalul setului decisiv.

El va juca în turul următor împotriva câştigătorului întâlnirii dintre canadianul Felix Auger-Aliassime, favoritul numărul 9, şi italianul Gianluca Mager, cel care l-a învins pe Kopfer în ultimul tur al calificărilor, săptămâna trecută la Viena.

Jucătorul german nu este singurul lucky loser calificat luni în turul secund la competiţia din capitala Franţei. Italianul Lorenzo Musetti a trecut tot în trei seturi, 4-6, 7-6 (7/5), 6-4, de sârbul Lazlo Djere, iar următorul său adversar va fi decis după confruntarea dintre spaniolul Roberto Bautista, cap de serie numărul 14, şi australianul James Duckworth.

Rezultate - turul 1:

Marton Fucsovics (Ungaria) - Fabio Fognini (Italia) 6-1, 6-7 (6/8), 7-6 (7/5)

Adrian Mannarino (Franţa) - Nikoloz Basilaşvili (Georgia) 6-2, 6-4

Cameron Norrie (Marea Britanie/N.10) - Federico Delbonis (Argentina) 6-2, 6-1

Lorenzo Musetti (Italia) - Laslo Djere (Serbia) 4-6, 7-6 (7/5), 6-4

Dominik Koepfer (Germania) - Andy Murray (Scoţia) 6-4, 5-7, 7-6 (11/9)

Aleksandr Bublik (Kazahstan) - Daniel Evans (Marea Britanie) 2-6, 7-5, 7-5

Dusan Lajovic (Serbia) - Mackenzie McDonald (SUA) 6-3, 6-4

Hugo Gaston (Franţa) - Arthur Rinderknech (Franţa) 4-6, 6-4, 6-3

Pablo Carreno Busta (Spania/N.12) - Benoit Paire (Franţa) 6-3, 6-4

Sebastian Korda (SUA) - Aslan Karaţev (Rusia/N.13) 6-2, 6-7 (9/11), 7-6 (7/5)

Ilia Ivaşka (Belarus) - Albert Ramos (Spania) 6-3, 7-6 (7/2)

S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...
Tenismena care și-a pus la punct rivalele. Poate câştiga orice Grand Slam
Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina este în acest moment numărul 4 WTA, favorită nr. 4, și a câştigat duminică turneul WTA 500 de la Stuttgart (Germania).. Turneul este extrem de...