Mare surpriză la turneul de tenis Winners Open de la Cluj-Napoca. Principala favorită, eliminată în primul tur

Marti, 03 August 2021, ora 16:13
5289 citiri
Alize Cornet

Jucătoarea franceză Alize Cornet, locul 59 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Cluj-Napoca, conform news.ro.

Ea a fost întrecută, marţi, cu scorul de 6-2, 6-4, de sportiva egipteană Mayar Sherif, locul 119 WTA, după un meci care a durat o oră şi 25 de minute.

În faza următoare, Sherif va evolua cu Alexandra Eala din Filipine, în vârstă de 16 ani, locul 639 WTA, beneficiară a unui wild card, sau cu Paula Ormaechea din Argentina, locul 209 WTA, venită din calificări.

Accederea în turul al doilea este recompensată la Winners Open cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...