3479 citiri
Conchita Martinez FOTO facebook

Garbine Muguruza a avut un an foarte bun, având în vedere accidentarea care a obligat-o să rateze tot sezonul de zgură, iar antrenoarea ei, Conchita Martinez, a fost distinsă cu premiul WTA de antrenor al anului.

Conchita Martinez a fost desemnată Antrenorul Anului WTA, a anunțat duminică forul de conducere al tenisului feminin, după ce a ajutat-o pe spaniola Garbine Muguruza să obțină trei titluri în acest an.

Muguruza s-a impus la Dubai și la Chicago, înainte ca dubla campioană de Grand Slam să cucerească primul său titlu de final de sezon în WTA Finals, la Guadalajara (Mexic).

Competiția a fost una acerbă, dar munca lui Martinez cu Muguruza, în special spre sfârșitul anului, a făcut ca ea să primească un loc în fața altor antrenori aflați în competiție.

Dmitri Tursunov a făcut o treabă excelentă și cu Kontaveit, dar a lucrat cu estonianca doar spre sfârșitul anului, ceea ce a făcut-o pe Martinez să fie favorită la câștigarea premiului, ceea ce a și făcut.

Emma Răducanu, devastatoare la WTA Stuttgart, cu o triplă câștigătoare de Grand Slam. Cum i-a supărat pe nemți
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în turul secund al turneului WTA 500 de la Stuttgart. În runda inaugurală, Emma Răducanu (303 WTA) a...
Surpriză în tenis. Românca principală favorită a fost eliminată în primul tur
Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată, miercuri, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Românca şi colega sa...