Surprize la US Open: Campioana olimpica si alte favorite, eliminate in primul tur

Marti, 30 August 2016, ora 07:03
12465 citiri

Turneul de Grand Slam de la US Open a debutat luni si s-au inregistrat deja cateva surprize notabile pe tabloul feminin. Mai multi capi de serie au fost eliminati, inclusiv noua campioana olimpica.

Monica Puig (35 WTA), care tocmai a castigat medalia de aur la Jocurile Olimpice, a fost invinsa in primul tur de Saisai Zheng, din China, locul 61 WTA, scor 6-4, 6-2.

Fosta finalista de la Roland Garros Sara Errani (28 WTA) a fost intrecuta tot in doua seturi de americanca Shelby Rogers, locul 49 WTA, scor 6-4, 7-6 (3).

O alta americanca, Coco Vandeweghe (30 WTA), a fost invinsa de japoneza Naomi Osaka, locul 81 WTA, scor 6-7 (4), 6-3, 6-4.

De asemenea, tot o japoneza, Misaki Doi (32 WTA), a fost eliminata de Carina Witthoeft, din Germania, locul 102 mondial, scor 6-4, 6-1.

Si doua dintre romancele care au evoluat in prima zi au oferit surprize, in ambele meciuri fiind eliminata favorita.

Monica Niculescu, locul 58 mondial, a trecut superb cu 6-3, 6-7, 6-1 de jucatoarea de pe locul 21 mondial, cehoaica Barbora Strycova.

In schimb, Irina Begu, locul 23 WTA, a fost eliminata surprinzator de ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 99 mondial, scor 6-0, 6-4.

Simona Halep, locul 5 WTA, va evolua marti, de la ora 18:00, in direct pe Ziare.com, in primul tur la US Open, adversara sa fiind belgianca Kirsten Flipkens (56 WTA).

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#surprize US Open, #Monica Puig eliminata US Open, #Irina Begu eliminata US Open, #Monica Niculescu victorie US Open , #tenis US Open