US Open: Ana Bogdan s-a calificat in premiera pe tabloul principal

Vineri, 26 August 2016, ora 19:51
28644 citiri

Jucatoarea de tenis Ana Bogdan a reusit cea mai mare performanta din cariera sa de pana acum, calificandu-se in premiera pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, dupa ce a castigat una dintre finalele calificarilor de la US Open.

Tenismena de 23 de ani a trecut cu 6-2, 3-6, 6-2 de canadianca Francoise Abanda, dupa un meci care a durat o ora si 40 de minute.

Cele trei seturi au fost aproape identice, ca durata si ca desfasurare, romanca parand totusi mai sigura pe sine, cu toate ca a pierdut setul al doilea.

La 5-1 pentru ea si cu serviciul, in setul decisiv, romanca a pierdut doua mingi de meci, insa a revenit si a facut rebreak, reusind sa incheie superb acest meci.

Ana Bogdan, locul 117 WTA, accede astfel pentru prima oara in cariera pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam si se alatura celorlalte cinci romance - Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu, Sorana Carstea si Patricia Tig.

Iata cu cine vor juca tenismenele noastre in primul tur la US Open

Ana Bogdan - Francoise Abanda 6-2, 3-6, 6-2

Desfasurarea intalnirii:

19:51 - Game, set si meci pentru Ana Bogdan! Romanca incheie cu un break, dupa ce a avut doua mingi de meci la 5-1, pe serviciul propriu, pe care le-a ratat.

19:43 - Break pentru romanca, va servi pentru calificarea in premiera pe tabloul unui turneu de Grand Slam!

19:40 - 4-1 pentru Ana in acest set decisiv, urmeaza la serviciu Abanda.

19:19 - Abanda castiga setul al doilea, scor 6-3. Vom avea set decisiv.

19:13 - Canadianca face 5-2, iar Ana va servi pentru ramanere in set.

19:06 - Ana Bogdan revine de la 0-3 si face 2-3, urmand la serviciu.

18:57 - Abanda face break si are deja 2-0 in acest set doi. Probleme pentru Ana.

18:47 - Game si set pentru Ana Bogdan! Romanca isi adjudeca primul set dupa putin mai mult de o jumatate de ora de joc.

18:40 - Foarte bine merge romanca, are 5-2 si serveste pentru primul set.

18:28 - Ana Bogdan se distanteza la 3-1, dupa mai putin de un sfert de ora de joc.

18:16 - Ana incepe excelent, cu un break.

18:14 - A inceput partida!

INFO: Ana Bogdan a invins-o in turul doi, cu scorul de 2-6, 6-0, 6-4, pe belgianca Ysaline Bonaventure, locul 162 WTA.

INFO: Romanca de 23 de ani se afla pe locul 117 WTA, in timp ce adversara sa de 19 ani este pe 229.

INFO: Aceasta este cea mai buna performanta a Anei Bogdan la un turneu de Grand Slam, in timp ce cea mai buna pozitie ocupata in ierarhia WTA a fost 112, in urma cu doua saptamani.

INFO: Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum.

INFO: Pe tabloul feminin, Romania este reprezentata deja de Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu, Patricia Tig si Sorana Carstea. In schimb, Andreea Mitu a fost invinsa in calificari.

US Open 2016 va incepe luni, iar toate evenimentele importante vor fi in direct pe Ziare.com.

F.N.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#Ana Bogdan tablou principal US Open, #Ana Bogdan US Open, #Ana Bogdan finala calificari US Open, #Ana Bogdan live US Open , #tenis US Open